Normal Doğum  Neden Daha Sağlıklı?

Doğum dış ortamda yaşamaya hazır hale gelen bebeğin anne bedeninden ayrılması şeklinde sonuçlanan bir süreçtir.

Normal Doğum  Neden Daha Sağlıklı?

Doğum dış ortamda yaşamaya hazır hale gelen bebeğin anne bedeninden ayrılması şeklinde sonuçlanan bir süreçtir. Düzenli rahim kasılmalarının oluşması, bebeğin doğması  ve rahimin boşaltılması belirler.

Normal doğum daha çok vajinal yolla gerçekleşen doğum anlamına gelir. Vajinal doğumlar da baş önce gelir geri kalan kısım ise makat gelişi şeklinde gerçekleşir.

Anne Adayının Doğuma Hazırlanması

Doğumun başarıyla sonuçlanması için anne adayının eylem öncesi birçok hazırlık yapması gerekir. Bu hazırlıklar gebelik başladığı andan itibaren başlamaktadır. Gebelik vücudun algılandığı andan itibaren her zaman kasılmaya hazır rahmin kasılmaları ve baskı altında tutulmaya başlaması şeklinde gerçekleşir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde baskı azalmaya başlar ve genelde ağrıya yol açmayan kasılmalar ortaya çıkar.

En Sağlıklı Doğum Hangisi?      

Normal şartlar da dayanıklı bağ dokusundan giriş kısmı kapalı bir yapıdır. Önce doğum yapmış olanlarda 1-2 cm açık olarak karşımıza çıkar. Sağlıklı normal doğum bebeği doğum kanalından aşağı itmeye çabalarken yaklaşık olarak rahim ağzı 10 cm genişler ve bebeğin rahimin içinden kolayca çıkmasına izin verir. Rahim ağzının buna hazır olması gerekir. Doğuma hazırlık ve rahimağzında değişim başlar. Aynı zamanda rahim ağzında silme şeklinde bir süreç gerçekleşir.

Rahim ağzı uzunluğu olan yapı incelir. Rahim ağzı kasılmalarına duyarlıdır ve kasılmalarla birlikte bu ağız giderek açılmaya başlar. Doğum yapmamış kişiler daha çok rahim ağzının açılma hazırlıkları tamamlandıktan sonra kasılmalar başlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.