Adet Gecikmesi Nedenleri?

Ergenlikten menopoz dönemine kadar geçen dönemde her kadın adet kanamasını düzenli olarak görmektedir

Adet Gecikmesi Nedenleri?

Ergenlikten menopoz dönemine kadar geçen dönemde her kadın adet kanamasını düzenli olarak görmektedir. Peki belli dönemlerde adet gecikmesi nedenleri? Merak edilen konuyu sizler için araştırdık. 

Adet gecikmesi nedenleri olarak farklı sebeplerden dolayı sekteye uğrayabilir. Gecikmeler yaşanabilir. Adet başlangıcı her 28 günde bir gerçekleşen 7 günlük olarak belirlenir. Ancak bazı dönemlerde her kadında adet düzensizliği yaşandığı dönemler olabilir. Yılda 2 veya 3 defa maruz kalınan bu dönemlerde sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka bir kadın doğum uzmanından randevu almalısınız. 

Herhangi ciddi bir sorun olmadığı kanısı ve tanısı var ise çevresel faktörler adet düzensizliğine neden olmaktadır. Çevresel faktörler, mevsim geçişleri, psikolojik faktörler ve stres bunun nedenlerinden sadece bazılarıdır. Adet gecikmesinin nedenleri arasında;

• Hamilelik; akla ilk gelen sebeplerden biridir. Korunmasız bir şekilde cinsel birliktelik sonucu gebe kalma durumunuz olabilir. 

• Yoğun egzersizler; egzersiz hareketlerinin artışı ile birlikte günlük kalori miktarının azaldığı dönemlerde adet gecikmesi yaşanmaktadır. 

• Kronik rahatsızlıklar; bir yıl veya daha fazla süren kronik rahatsızlıklar adet gecikmesini direkt olarak etkilemektedir. 

• Polikistik over sendromu; yumurtaların üzerindeki kistlerin erkeklik hormonunun fazla üremesi adet gecikmesini tetikler. Birbirini etkileyen bu durum hekiminizin yönlendirmesi ile tedavi edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.