Gebe Kalamazsam Rahim Filmi Çektirmeli Miyim?

Düzenli ve korunmasız olarak ilişkiye giren ve gebe kalamayan kadınların film çektirmeleri gerekir. Gebe kalamazsam rahim filmi çektirmeli miyim? Sorusuna daha detaylı yanıt vermek istedik.

Gebe Kalamazsam Rahim Filmi Çektirmeli Miyim?

Düzenli ve korunmasız olarak ilişkiye giren ve gebe kalamayan kadınların film çektirmeleri gerekir. Gebe kalamazsam rahim filmi çektirmeli miyim? Sorusuna daha detaylı yanıt vermek istedik.

Gebe kalamazsam rahim filmi çektirmeli miyim? Eğer rahim içi problemler ve tüp tıkanıkları varsa bu tespitleri yapabilmek için film çekilmesi gerekir. Gebe kalmak isteyen kadınlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Gebeliğin gerçekleşmesi için yumurtayı spermle buluşturan rahim tüpleri açık olmalıdır. Eğer bu tüpler tıkalı ise ya da rahim içinde bir problem yoksa gebeliğin gerçekleşmesi gerekir. Eğer gebelik gerçekleşmiyorsa bu durumu tespit etmek için rahim içi filmi çektirilmelidir.

Düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen bir yıl içinde gebe kalınmıyorsa, tüplerin ve rahim boşluğunun durumunu anlamak adına film çekilir. Normal yolla gebe kalmak isteyen 35 yaş altı kadınlar bir yıllık süre geçerlidir. Daha ileriki yaşlarda bu süre daha da kısalır. Ve 40 yaşından sonra beklenilmeden rahim filmi çekilmesi önerilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Filmi

Tüp bebek yaptırmak isteyen kadınlar rahim filmi çektirmesi gerekir. Çünkü tüp bebeğin tutmasını engelleyecek problemlerin olup olmadığına ilişkin görüntü gerekir. Eğer rahim içinde problem varsa bu ne ultrasonografi de ne de histeroskopi de görülmeyebilir. Anlaşılamayabilir. Ama rahim filmi ile tüp bebeğin tutma olasılığı sorunlar kolaylıkla tespit edilir.    

 Rahim Filminden Sonra Hamile Kalınır Mı?

Rahim filmi sonucunda kadınların bir kısmının incelenmesi sonucunda bir sonraki ay hamile kalabilir. Bunun olası sebebi ise; inceleme sırasında rahim içine verilen basınçlı sıvının kanallardaki ufak ama gebe kalmaya engel olan yapışıklıkları açmasıdır. İyi bir merkezde bir uzman tarafından yapıldığında çok az bir ağrılı incelemedir. Kısa ve geçici bir ağrıdır. Ertesi gün günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Rahim ağzından verilen ilaçlı rahim ve tüp filmi işlemi sırasında rahim ağzı ve karın boşluğuna kadar giden tüm kanalların açarak ilerlemektedir. Bu önemli bir değerlendirmedir. Gebe kalamayan kadınların rahim filmi çektirmesi ile sorunun ilk basamağı tespit edilmiş olur. Bu tespit ile tüplerin açık olup olmadığı, rahim boşluğu yapısı hakkında bilgi veren bir filmdir.   

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.