Ramazanda (Oruç) Baş Ağrısı

Ramazan ayı yaza denk gelmesi nedeniyle oruç tutan kişiler için açlık süreci uzun anlamına gelmektedir.

22.03.2024
82
Ramazanda (Oruç) Baş Ağrısı

Ramazan ayı yaza denk gelmesi nedeniyle oruç tutan kişiler için açlık süreci uzun anlamına gelmektedir. Bu süreç, normal de yaptığımız beslenme planına göre ara öğün gibi alışkanlığı olmayan kişiler için oldukça uzun ve zor bir süreçtir. Uzun süren açlık, değişen vücut dengesi, kişiye çeşitli farklılık gösteren tepkiler verebilir.

Bunlardan bir tanesi de baş ağrısı problemidir. Ramazanda baş ağrısı, açlık ve susuzluk ile birleştiğinde normalinden daha zor bir aşama yaşatır. Normal yaşamımızda sinüzit, migren gibi hastalıkları olan ve ağrıyan her hangi bir bölgesine ağrı kesici kullanan kişiler oruç tuttukların da ilaç içemedikleri için ciddi ağrılar( ilaç her baş ağrısında içilmemelidir) yaşayabilirler.

Oruç Tutarken Baş Ağrısı Neden Olur?

Normal hayatımız da tutturmuş olduğumuz bir rutin programımız var. Bu program içerisin de istediğimiz zaman istediğimizi yeme özgürlüğüdür. Fakat oruç tutarken fazla aç kaldığımız için beynimiz midemizin açlığını göz perdesi dediğimiz göz retinasına, alnımızda bulunan sinirsel hareketlerin açlık esnasında gerilip bizi zorlamaya başlar.

Şeker ( regülasyon) düşmesi ve tansiyon düşmesi kişi zorlar. Fakat bu problemlere odaklanmadığımız sürece bizi normalleştirebilir. Her baş ağrısını açlık ve susuzluk olarak veya tansiyon düşmesi olarak sınıflandırmak çok yanlıştır. Doktorunuzla veya bir uzmandan tavsiye almanızı öneririm.

Diğer etkenler vücudumuza yeterli derecede gerekilen sıvı girmemesidir. Sahurda su içmek yerine bir birey çay ile karnını şişirirse, ilerleyen saatlerde günün ortalarında boğaz kuruluğu, dudak kuruluğu ve mide yanması yaşayabilir. Midedeki asitler yanma yaparak ilerleyen zamanlarda boğaz da acı tat bırakmaya başlar. Diğer etkenimiz uyku düzeni. Uyku düzenimiz insan sağlı açısında önemli bir rol oynar. Düzenli hayatın başlıca önde gelen sebebi ve olması gereken bir durumudur.

Sekiz saat bir uyku bedenimiz için idealdir ve daha zinde olmamızı sağlar. Diğer etkenimizde sigara bağımlılığı. Sigara içen ve günde bir paketi rahatlıkla tüketen insanların oruç tutması aşırı zordur. Nikotinin belli saatler arasında beyne nüksetmesi insanın kan akılını, sinirsel gerilimini yükseltir. Genellikle fazla gergin, kasıntı ve bunu kendilerine zorlu bir görev olarak görürler. Ama imanı yükselten imandır. Tutuyorsan tutmayana saygın olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.