Kışın Dudakların Kurumasına Neden Olan 5 Hata

Soğuk kış günlerinde kendi yaptığınız hatalara bağlı olarak gelişen dudak kurumasının önüne geçebilirsiniz.

16.04.2024
132
Kışın Dudakların Kurumasına Neden Olan 5 Hata

Soğuk kış günlerinde kendi yaptığınız hatalara bağlı olarak gelişen dudak kurumasının önüne geçebilirsiniz. Peki dudak kuruması neden olur, nasıl önlenir bu makalede dudaklarınızın kurumasını önlemek için yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

  1. Soğuk ve Rüzgarlı Havada Dudaklarınızı Açıkta Bırakmayın

Özellikle sert ve rüzgarlı havalar dudak kurumasının en çok yaşandığı dönemlerdir. Bu nedenle soğuk ve rüzgarlı hava şartlarında dışarı çıkacaksanız bir atkıyla mutlaka dudaklarınızı koruyun ve rüzgarın temas etmesine engel olun.

  • Dudaklarınızı Yalamayın

Çoğu insanda kuruyan dudağı yalamak gibi bir refleks vardır. Soğuk havalarda kuruyan dudakları yalamanız dudak çatlamasına neden olacaktır. Dudak çatlaması nedenlerinden biri olan yalamak yerine dudak kremi kullanarak dudaklarınızı yumuşatabilirsiniz.

  • Dudaktaki Kuruyan Deriyi Koparmayın

Dudak kuruluğunda derisi kavlayabilir. Bu sırada deriyi koparmayın. Dudak derisini koparmanın iyileşmeyi geciktireceğinden tavsiye etmiyoruz.

  • Ağızdan Nefes Almayın

Özellikle burun tıkanıklığı dönemlerinde insanlar ağızdan nefes almaya başlarlar. Özellikle soğuk havalarda ağızdan nefes almak ağzın nemini kurutacağı için kışın dudakların kuruma nedenlerinden biri olur. En sağlıklı nefes alma yöntemi burundan alınan nefesdir. Bu nedenle burun yolunuzu açık tutarak ağızdan nefes almaya özen gösterin.

  • Dudak Bakımını Doğru Yapın

Dudaklarınızı doğru bakım kremleri ile nemlendirin. İçeriğinde B vitamini barındıran dudak kremlerini tercih edin. Çünkü B vitamini dudak sağlığına iyi gelir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.