Gebelikte Spor ve Egzersizin Önemi

Spor, sağlıklı yaşamın bir parçasıdır hamilelikte kurallara uyularak uygulanabilir.

22.03.2024
141
Gebelikte Spor ve Egzersizin Önemi

Spor, sağlıklı yaşamın bir parçasıdır hamilelikte kurallara uyularak uygulanabilir. Yapacağınız egzersiz vücut sisteminizin daha iyi çalışmasına katkıda bulunmasını sağlar ve kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olur. Uygun sınırlar içinde kilo almanız ve kendinize duyduğunuz güvenin artması da sizin olumlu duygular hissetmenizi sağlar ve daha dinç olmanıza sebep olur.

En Güvenli Gebelik Sporları Nelerdir?

Egzersizin gebeliğe bağlı şikayetlerin daha az yaşanmasını sağladığını da söylemek istiyorum. Egzersiz sezeryanla doğumun oluşmasını engeller ve annenin doğum sonrası olan toparlanma ve kendine gelme süresini de son derece kısaltır ayrıca doğum sonrası daha kolay kilo verilebilmesine katkıda bulunur.

Gebelik döneminde egzersiz yaparak özellikle bebeklerinin beyin gelişiminde  daha düzgün gelişmesini sağlayabilirsiniz. Gebelikte yapılabilen egzersizler anne adayı için farklılık gösterebilir.  Spor yapmaya alışkın anne adayları ve hiç spor yapmayan anne adayları için yapılacak gebelik dönemi sporları farklılıklar gösterir.

Bu gebelik egzersizlerinden bazıları şu şekildedir;

Yüzme: Yapılabilecek en iyi sporlardan biridir. Anne adayını zorlamayan bir spordur. Tüm vücut kaslarını çalıştırır.

Bisiklete binme: İlk üç aylık dönemden sonra bisiklete binme uygun olmayabilir. Eviniz ev bisikleti ile pedal çevirerek egzersiz yapabilirsiniz. Nabzınızı kontrol ederek sporun süresini ayarlayabilirsiniz.

Pilates ve Yoga: Pilates ve yoga hamilelik dönemlerinde deneyimli eğitmenler gözetiminde yapılabilir.

Yavaş tempolu koşu: Gebelikte yürüme ve yavaş tempoda koşma çok iyi bir spordur. Gebenin sağlığı açısından önem taşır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.