İntermittent Fasting (Açlık Orucu) Nedir?

Aralıklı beslenme olarak da bilinen İntermittent Fasting aslında bir sağlıklı beslenme alışkanlığıdır.

26.03.2024
53
İntermittent Fasting (Açlık Orucu) Nedir?

Aralıklı beslenme olarak da bilinen İntermittent Fasting aslında bir sağlıklı beslenme alışkanlığıdır. Açlık orucu hakkına bilinen yanlışlar bu makalede detaylandırılmıştır. Son dönemlerde pek çok kişi bu düzeni kilo vermek için uygulasa da aslında kişiler yaşam boyunca bu şekilde beslenerek oldukça sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Bu beslenme düzeninde vücut aç kalmaya alıştırılır ve gereksiz bir şekilde yapılan karbonhidrat tüketiminin önüne geçer. Aslında bu beslenme düzeyinde yemeklerin ne zaman yenildiği göz önünde bulundurulur.

İntermittent Fasting Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç metodu kişinin günlük yediği kaloriyi dengelemek için belirli bir zaman aralığında yapılır. Yani diyette bazı besinlerin kısılmasından çok yemeklerin tüketildiği zamanlar göz önünde bulundurulur. Bu beslenme modelinde birden fazla metot bulunmaktadır. Ancak en çok tercih edilen metodu 8/ 16 metodudur. Bu metot sayesinde sadece kilo verme değil pek çok hastalığın da önüne geçilmektedir. Aralıklı oruç metodu insülin direnci, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklarda tercih edilir. Bu sayede kişiler çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürür.

İntermittent Fasting 8/ 16 Metodu

İntermittent Fasting 8/ 16 metodu insanların en çok tercih ettiği diyet modelleri arasında yer almaktadır. Bu metotta kişiler 16 saat boyunca aç kalır. Geriye kalan 8 saatlik dilimde ise normal beslenmelerini devam ettirirler. Bu metotta genel olarak ilk kahvaltı 11.00 ya da 12.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde 3- 4 öğün yapılır ve 8. Saatin sonunda yemek tüketmek tamamen durdurulur. Son öğün genelde akşam ana öğünü şeklinde bitirilir. 16 saatlik açlık saatleri arasında bitki çayı, maden suyu, çay, kahve, su gibi besinler tüketilebilir. Yani kalorisi olmayan her türlü içecek bu açlık orucu saat diliminde tüketilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.