İntermittent Fasting (Açlık Orucu) Nedir?

Aralıklı beslenme olarak da bilinen İntermittent Fasting aslında bir sağlıklı beslenme alışkanlığıdır. Açlık orucu hakkına bilinen yanlışlar bu makalede detaylandırılmıştır.

20.03.2023
254
<strong>İntermittent Fasting (Açlık Orucu) Nedir?</strong>

Aralıklı beslenme olarak da bilinen İntermittent Fasting aslında bir sağlıklı beslenme alışkanlığıdır. Açlık orucu hakkına bilinen yanlışlar bu makalede detaylandırılmıştır. Son dönemlerde pek çok kişi bu düzeni kilo vermek için uygulasa da aslında kişiler yaşam boyunca bu şekilde beslenerek oldukça sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Bu beslenme düzeninde vücut aç kalmaya alıştırılır ve gereksiz bir şekilde yapılan karbonhidrat tüketiminin önüne geçer. Aslında bu beslenme düzeyinde yemeklerin ne zaman yenildiği göz önünde bulundurulur.

İntermittent Fasting Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç metodu kişinin günlük yediği kaloriyi dengelemek için belirli bir zaman aralığında yapılır. Yani diyette bazı besinlerin kısılmasından çok yemeklerin tüketildiği zamanlar göz önünde bulundurulur. Bu beslenme modelinde birden fazla metot bulunmaktadır. Ancak en çok tercih edilen metodu 8/ 16 metodudur. Bu metot sayesinde sadece kilo verme değil pek çok hastalığın da önüne geçilmektedir. Aralıklı oruç metodu insülin direnci, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklarda tercih edilir. Bu sayede kişiler çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürür.

İntermittent Fasting 8/ 16 Metodu

İntermittent Fasting 8/ 16 metodu insanların en çok tercih ettiği diyet modelleri arasında yer almaktadır. Bu metotta kişiler 16 saat boyunca aç kalır. Geriye kalan 8 saatlik dilimde ise normal beslenmelerini devam ettirirler. Bu metotta genel olarak ilk kahvaltı 11.00 ya da 12.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde 3- 4 öğün yapılır ve 8. Saatin sonunda yemek tüketmek tamamen durdurulur. Son öğün genelde akşam ana öğünü şeklinde bitirilir. 16 saatlik açlık saatleri arasında bitki çayı, maden suyu, çay, kahve, su gibi besinler tüketilebilir. Yani kalorisi olmayan her türlü içecek bu açlık orucu saat diliminde tüketilebilir.

İntermittent Fasting Nedir?

Intermittent Fasting, also known as intermittent eating, is actually a healthy eating habit. Known misconceptions about the right to fasting are detailed in this article. Although many people have recently applied this order to lose weight, in fact, people can live a very healthy and high quality life by eating this way throughout their lives. In this diet, the body is accustomed to starvation and prevents unnecessary carbohydrate consumption. In fact, this nutritional level takes into account when food is eaten.

How to do Intermittent Fasting?

The intermittent fasting method is done at a certain time interval to balance the calories that the person eats daily. In other words, the times when the food is consumed are taken into consideration rather than the reduction of certain foods in the diet. There is more than one method in this nutrition model. However, the most preferred method is the 8/16 method. Thanks to this method, not only weight loss but also many diseases are prevented. Intermittent fasting method is preferred in chronic diseases such as insulin resistance and heart diseases. In this way, people lead a much healthier life.

Intermittent Fasting 8/ 16 Method

Intermittent Fasting 8/ 16 method is among the most preferred diet models of people. In this method, people starve for 16 hours. In the remaining 8 hours, they continue their normal diet. In this method, the first breakfast is generally served between 11:00 or 12:00. During this process, 3-4 meals are made and at the end of the 8th hour, consuming food is completely stopped. The last meal is usually finished as the main meal in the evening. Foods such as herbal tea, mineral water, tea, coffee and water can be consumed between the 16-hour fasting hours. In other words, any non-calorie beverage can be consumed during this fasting period.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.