Dental Implant Tedavisi Hakkında Bilgi

Dental implant prosedürleri genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi doğru bir şekilde uygulanırsa, işlem sırasında ağrı olmamalıdır.

07.03.2024
164
Dental Implant Tedavisi Hakkında Bilgi

Dental implant tedavisi nasıl yapılır? Hangi çeşitleri vardır?

Dental implant prosedürleri genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi doğru bir şekilde uygulanırsa, işlem sırasında ağrı olmamalıdır.

Eğer implant uygulaması sırasında herhangi bir ağrı hissederseniz, bunun iki sebebi olabilir: implant bir sinire baskı yapıyor olabilir veya lokal anestezi prosedürü başarısız olmuş olabilir.

Bu sorunlarla ilgili herhangi bir hata yoksa, hiç ağrı olmamalıdır. Bu işlem tamamen ağrısızdır.

Dental implantasyon süreci nedir?

Dental implant uygulaması, diş için istenilen bölgede çene kemiğine basit bir yuva oluşturmakla başlar. İşlem sırasında ağrı olmaz. Yuvanın çapına ve uzunluğuna göre seçilen implant adı verilen malzeme yuvaya yerleştirilir. Yuvanın açılması ve vidanın yerleştirilmesi yaklaşık 8-10 dakika sürer. Bu standart bir implant uygulamasıdır.

Bazen implant yerleştirilecek bölgede yeterli kemik olmayabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle kemik oluşturmak gerekir. Kemik bazen implant ve kemik tozu uygulanarak, bazen de hastanın başka bir bölgesinden alınan kemik implant uygulanmadan iki ay önce söz konusu bölgeye yerleştirilerek oluşturulur. Böylelikle implant uygulaması iki ay sonra oluşturulan kemik dokusuna yapılabilir. İşlem sonrasında implant çene kemiğinin içinde ve diş etinin altında kalır. Diş etinin altında olduğundan dışarıdan görünmez.

İşlem sonrasında hafif bir şişlik olabilir. Vücuda yerleştirilen tüm malzemelerde olduğu gibi implantlarda da işlem sonrasında antibiyotik kullanımı gereklidir.

Dental implantasyon diş çekimi sırasında mı yapılır?

Diş çekimi sonrasında çene kemiği ciddi şekilde hasar görmemişse hemen implantasyon yapılabilir. Bu nedenle çekim sırasında kemiğe zarar vermemeye çok dikkat edilmesi gerekir. Çekim yapıldığında, dişin kökünün alındığı yerde silindirik bir boşluk oluşur. Bu boşluk özel bir aletle düzeltilebilir ve bu boşluğa uygun bir implant yerleştirilebilir. Bazen bu boşluğun kenarları çok geniş olabilir. Bu bölgeler kemik tozu yerleştirilerek kapatılabilir. Özellikle gülüş hattının bulunduğu anterior bölgede, diş çekilen yere implant yerleştirildikten hemen sonra geçici bir diş takılır. Böylelikle işlem görsel ve fonksiyonel kayıp yaşanmadan tamamlanır.

Dental implant tedavisinden sonra porselen kaplama nasıl yapılır?

Dental implant işleminden sonra yaklaşık altı hafta sonra porselen kaplama uygulanır. Bu işlem dijital teknoloji ile yapılırsa yaklaşık 1 saat sürer. Ölçü alınarak yapılırsa 5 gün sürer. Bu işlem sırasında implant üzerine abutment adı verilen ara bir parça takılır. Normalde bu ara parça titanyum esaslı bir metal parçasıdır. Son yıllarda zirkonyum abutmentler üretilmiş olup daha estetik olarak tercih edilmektedir. Zirkonyum malzemeler daha doku dostudur. Uzun dönemdeki sonuçları daha iyidir.

Zirkonyum veya titanyum abutment üzerine uygulanacak olan porselen kaplama için zirkonyum veya titanyum kullanılabilir. Başarı oranını arttırmak için zirkonyum kullanımı tercih edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.