Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Yüzlerce yıl yaşan zeytin ağaçlarının meyvesi diyebileceğimiz zeytinden elde edilen zeytinyağının faydaları saymakla bitmez.

15.03.2024
77
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Yüzlerce yıl yaşan zeytin ağaçlarının meyvesi diyebileceğimiz zeytinden elde edilen zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Yüzyıllardır zeytinyağı kullanan Akdeniz insanlarının sahip olduğu güzellik ve sağlık bilim insanlarını zeytinyağı ile ilgili araştırma yapmaya yöneltmiştir. Yapılan araştırmaların sonuçları ise zeytinyağının mucizeler yarattığını ortaya çıkmıştır. Şimdi sizlere zeytinyağının faydalarından bahsedelim;

Zeytinyağı kansere karşı koruyor

İstatistikti veriler gösteriyor ki zeytinyağını sık tüketen Akdeniz insanları diğer toplumlara nazaran daha az kanser hastalığına yakalanıyor. Bunun sebebi zeytinyağının kanserli hücreleri yok etmesi. Aynı zamanda zeytinyağı tekli doymamış yağ asidine sahip, diğer çoklu doymamış yağ asidine sahip yağlar ise kanser oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Günlük yemek kaşığı zeytinyağını salatalarda kullanarak tüketmek sizi kansere karşı koruyacaktır. Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanserine karşı uzmanlar saf zeytinyağını öneriyor.

Zeytinyağı ile güzelleşin

Akdenizli kızlar özellikle İzmir’in kızları güzeldir denir, peki bu güzellik nereden geliyor. Tabi ki de zeytinyağının mucizesinden. Zeytinyağı hücre yenilenmesini arttırdığından daha genç görünmemizi sağlıyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Ayrıca cilt çatlaklarına zeytinyağı çok iyi geliyor. Vücudu nemlendiriyor ve cilt kuruluğunu önlüyor. Bağırsakları düzenli çalıştırarak daha iyi bir sindirim sistemine sahip olsanız da büyük rol oynayarak, daha zayıf ve güzel görünmenizi sağlıyor.

Çocuklar için zeytinyağının faydaları

Saf zeytinyağı yetişkinler için olduğu gibi çocuklar içinde son derece faydalı. Zeytinyağının içeriğindeki e a d k vitaminleri sağlıklı bir gelişim açısından son derece büyük önem taşıyor. Ayrıca zeytinyağı beyin gelişimini destekleyen ve vücudu koruyan faydalı asitler içeriyor.

Zeytinyağı hangi hastalıklara iyi gelir

Zeytinyağı kullanımı hastalıklara karşı koruduğu gibi hastalıkların tedavisinde doğal destek sağlıyor. Zeytinyağının iyi geldiği başlıca hastalıklar:

  • Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanseri hastalarında kanserli hücreleri azalttığı keşfedilmiştir.
  • Kalp damar hastalıklarına karşı etkilidir, kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir.
  • Yüksek tansiyona karşı kullanılır.
  • Cilt ve doğum çatlaklarının tedavisinde kullanılır, kepeğe karşı etkilidir.
  • Kireçlenme ve romatizma tedavisinde kullanılır.
  • Unutkanlık tedavisinde zihni güçlendirmek için kullanılır.

Zeytinyağını nasıl tüketmeliyiz

Her gün saf zeytinyağını kullanabilirsiniz herhangi bir zararı yoktur, aşırıya kaçmamak yeterlidir. Özellikle bir çorba kaşığı zeytinyağının kullanıldığı mevsim salatası zeytinyağı ihtiyacınızı karşılar. Zeytinyağından maksimum fayda sağlamak için yağı saf haliyle kızartmadan kullanmak gerekir. Yemekler de saf zeytinyağı ağır gelebilir bunun için dörtte bir oranda mısır özü yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağını cam şişede güneş görmeyecek şekilde muhafaza etmek uygundur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.