Gebelik Döneminde Kalsiyum Tüketiminin Önemi

Gebelikte kalsiyum alımı son derece önemlidir. Hamilelik döneminde kalsiyumun  yetersiz alındığı durumlar da bebeğin kemik gelişimi için gerekli kalsiyumu alır,

Gebelik Döneminde Kalsiyum Tüketiminin Önemi

Gebelikte kalsiyum alımı son derece önemlidir. Hamilelik döneminde kalsiyumun  yetersiz alındığı durumlar da bebeğin kemik gelişimi için gerekli kalsiyumu alır, eğer yeterli kalsiyum alınmazsa bebek anne adayının kemik depolarında bulundan tüm kalsiyumu tüketerek alır.

Gebelikte Ne Kadar Süt Tüketilmeli?

Bu yüzden yetersiz kalsiyum gebe kaslarında çeşitli ve kasılmalar yaşarken, kemiklerindeki kalsiyum tükerilmesi sonucunda ileri yaşlarda kemik erimesi riski ile karşı karşıya kalır. Hamilelikte günlük 1200 miligram olarak belirlenmiş kalsiyum alımı sağlayan süt ve süt ürünleridir. Kalsiyum bebekte kemik ve dişlerin oluşması ve bu yapıların korunmasında temel maddedir.

Kas dokularının işlevlerinin yerine getirilmesinde son derece büyük rolü vardır. Kan pıhtılaşması sırasında bu önemli görevler üstlenir. Belli sınırlar içerisinde kan da kalsiyum bulunur. İhtiyaç duyulduğunda gerekli olan kalsiyum kemikler de bulunan bu depolardan sağlanır.

Diğer Kalsiyum Sağlayıcı Ürünler Nelerdir?

Gebelikte bebeğin iskelet sisteminin ve dişlerinin gelişimi için yeterli olan kalsiyumu almanız son derece önemlidir. Düzenli beslenme için günde bir bardak süt içmeniz gerekir. Gebelikte süt içmek istemeyen anne adayları bunun yerine kalsiyumu diğer süt ürünlerinden karşılayabilirler.

Gebelikte Kalsiyum Tüketiminin Yararları

Bebeğin iskelet sistemi ve dişlerinin gelişimi üçüncü trimester de hızlı aşamasındadır bu dönemde kalsiyum ihtiyacı son derece artar.  Gebeliğin son dönemlerinde bacaklar da görülen kasılmalara karşın kalsiyum içeren ilaçlar kullanılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.