Çocuklar İçin Tehlikeli ve Zararlı Besinler

Lezzetli ama bir o kadar da tehlikeli bazı besinleri çocuklarınızdan uzak tutmanız gerekir. Çocuklar için tehlikeli ve zararlı besinler nelerdir?

Çocuklar İçin Tehlikeli ve Zararlı Besinler

Lezzetli ama bir o kadar da tehlikeli bazı besinleri çocuklarınızdan uzak tutmanız gerekir. Çocuklar için tehlikeli ve zararlı besinler nelerdir?

Çocuklar için tehlikeli ve zararlı besinler bağımlılık yapacak kadar vazgeçilmezlerdir. Aroma vericiler, lezzetli katkı maddeleri, renkli boyalar ile sunulmaktadır. Bu tarz yanlış beslenmeyle çocuklarınızın sağlığı çok büyük oranda tehlike altına alınmış olur.

Zararlı ve Tehlikeli Besinler

 • Mikrodalgada yapılan patlamış mısır. Çocukların en sevdiği patlamış mısırları GDO olma olasılığı çok yüksektir. Birde bunları mikrodalgada patlatılması ile paketlerindeki zararlı maddeler direkt olarak besine geçer.
 • Tavuk Nugget; genetiği konusunda çokta bilginiz olamaz. Ancak sürekli kızartma yapılmış yağda pişirilen bir ürün olduğu tavuğun hangi bölgesinin konulduğu dahi bilinmeyen sağlıksız bir besin maddesidir.
 • Hamburger; hem yetişkinlerin hem de çocukların severek tükettiği hamburgerler obezitenin en büyük kaynağıdır. Beraberindeki kola ve patates kızartması bunu arttırmak ve vücutta kalıcı olmasını sağlamaktadır. Hamburger köfterleri uzun süre dayanmaları için birçok katkı maddesi ilave edilmektedir.
 • Patates kızartması; yüksek sıcaklıktaki yağlarda kızartılmaktadır. Sürekli kızartma yapılan yağlarda kızartılan patatesler akrilamid adlı bir madde oluşur. Bu madde gelişim çağındaki çocuklar ve hamilelerde büyük risk taşımaktadır.
 • Cips; patatesteki durum cipsler içinde geçerlidir. Çocuk beslenmelerinde asla yeri olmamalıdır. Kanser, obezite, diyabet tetikleyici maddelerin nedenleri bu besinlerdir.
 • Poğaça; kahvaltı yerine çocuğunuza verdiğiniz poğaçalar glisemik, beyaz un ve yağ içerek oldukça sağlıksız bir besin maddesidir.
 • Sosisli sandviç; beyaz un içerir, kan şekerini yükseltir kansorejen riskini arttırır.
 • Jelibon; özellikle büyükbaş hayvanların etten sıyrılan kemikli kısımların kaynatılması sonucu üretilmişlerdir. İçeriğinde neler olduğu bilinmemektedir. Gıda boyalarının oldukça yoğun olması nedeniyle uzak durulması gerekir.

Çocuklardan Uzak Tutulması Gereken ve en Sevilen Besinler

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından belirtilen bir bilgiye göre çocukların özellikle uzak durması gereken besinler olduğunu ifade ettiler. Açıklamaya göre;

 • Hazır meyve suları; çok fazla şeker ve katkı maddesi var. Taze sıkılmış meyvelerin daha sağlıklı olduğunu belirttiler.
 • Paket dondurmalar kolaylıkla bozulabilen bir üründür. Hazır dondurmalar bağırsak hastalıklarına neden olur.
 • Hamur işleri; tansiyon diyabet ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.
 • Makarnalar, çok fazla tüketilen makarnalar mide hastalıklarına neden oluyor. Her besin kararında tüketilmelidir. 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.