Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

19.03.2021
874
Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

Çağımızın hastalığı olan kanseri tetikleyen bazı unsurlar vardır. Bunlardan biride fazla kilolardır. Zayıflamak kanser riskini azaltıyor mu?

Çağımızın hastalığı olan kanser pek çok insanın korktuğu hastalık haline geldi. Dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada kanser hastalığı gelmektedir.

Kanser vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz bölünerek hızla çoğalan, etrafındaki doku ve organlara bulaşarak ölüme yol açan, kötü huylu tümörlerdir. Tam bir tedavisi bulunmayan kanser hastalığı tetikleyen nedenleri vardır. Bunlar; kontrolsüz güneşlenmek, radyasyona maruz kalmak, sigara ve alkol kullanımı, fazla kilolara sahip olmak, genetik faktörler, yanlış beslenmektir. Bu nedenler tam anlamıyla kanseri tetiklendiği söylenemez çünkü belli bir tedavisi bulunmayan ve önlenemeyen kanseri etkileyen birden fazla unsur vardır. Bazen çok sağlıklı olsanız bile genetik faktör ya da yaşamınızı sürdüğünüz çevre, maruz kaldığınız hava yüzünden kanser olabilirsiniz. Ama kanser riskini azaltmak için önlemler almalısınız.

Zayıflamak ve Kanser

İdeal kiloda olmak, boy kilo indeksinizin ortalama değerler arasında olması daha sağlıklıdır. Sağlıklı olmak, fit olmak, düzenli egzersiz yapmak birçok hastalığın önlenmesinde ya da tedavisinde önemlidir. Obezite boy kilo endeksinde yağ oranın fazla çıkmasıdır. Obez olmanız ya da aşırı kilolara sahip olmanız kanser riskini tetikler. Bu durumda dolaylı yoldan zayıflamak kanser riskini azaltır. Çünkü kanser hücreleri bölünüp çoğalırken fazla miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji normal hücrelerin kullanacağından daha fazladır. Kilolu ve Obez olmak vücuttaki yağ oranın fazla olması durumu olduğuna göre bu yağlar sayesinde kanser hücrelerinin ihtiyacı olan enerji elde edilmiş olur. Yapılan araştırmalarda fazla yağ oranına sahip olmak kanseri tetiklediği bilimsel olarak ortaya koyulmuştur.  Bu yüzden zayıflamak kanser riskini azaltmış olur. Zayıflamak tek başına yeterli olmayacaktır. Ama ideal boy kilo endeksine sahip olmak kanser riskini azaltmış olacaktır. Bununla birlikte beslenme kalitenize dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.