Varis Nedir?

Varis rahatsızlığı göründüğü kadar basit bir rahatsızlık değildir sanıldığından çok daha kompleksdir. Kılcal varis dahi olsa bir bacakta yüzeyel bir varis görünüyorsa altında bunu yaratan bir sebep vardır.

05.12.2021
795
Varis Nedir?

Varis rahatsızlığı göründüğü kadar basit bir rahatsızlık değildir sanıldığından çok daha kompleksdir. Kılcal varis dahi olsa bir bacakta yüzeyel bir varis görünüyorsa altında bunu yaratan bir sebep vardır. Genellikle altta yatan sebepler yüzeyel, derin ve bağlantı damarlarda olan yetmezliklerdir. Halk arasında “iç varis” olarak tanımlanan venöz yetmezliği (varis tanısı) en iyi ve doğru şekilde venöz renkli doopler ultrasonografi ile konulur.

Unutulmamalıdır ki gözle görünür varis olmaması venöz yetmezlik olmadığı anlamına gelmez.

Renkli doppler ultrasonografi ultrasonik ses dalgaları ile kirli kan taşıyan toplardamarların görüntülenmesi prensibine dayanır. Bu yolla özellikle kasık ve kasıktan daha aşağıda yer alan bütün toplardamarlar güvenilir bir şekilde değerlendirilebilir. Toplardamarlardaki pıhtılar, tıkanıklıklar, kan akımında olan kaçaklar ve kapak yetmezlikleri , cilt altındaki venöz yapılar ,bağlantı damarları rahatlıkla belirlenebilir. Sadece yatarak yapılan incelemeler eksik  sonuç vereceği için verilen rapor yeterli olmayabilir. Varis tanısı Renkli doppler ultrasonografi ile tedaviyi yapacak hekim tarafından yapılmalı ve yapılırken mutlaka haritalama yapılıp, ölçümler doğru şekilde kaydedilmelidir. Kontrol ultrasonografi gerektiğinde bir önceki ultrasonografi ile sonuçlar mutlaka karşılaştırılıp bir varis tedavisi verildiyse etkileri değerlendirilmelidir.

Bu yöntem herhangi bir girişim gerektirmeyen uygulama açısından klasik ultrasonografiden farklı değildir. Herhangi bir komplikasyonu olmayıp oldukça basit bir varis tanısı yöntemidir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.