Varis nedir? Varisin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis, daha çok kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Estetik olarak hoş olmayan görüntülere sebep olduğu için, çoğu kadının öz güven sorunu yaşamasına neden olur

20.03.2021
785
Varis nedir? Varisin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis, daha çok kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Estetik olarak hoş olmayan görüntülere sebep olduğu için, çoğu kadının öz güven sorunu yaşamasına neden olur. Sürekli ayakta duran ya da masa başı görev yapan bayanlarda görülen varis, bacakların alt kısımlarında, toplardamarlarda kirli kanın birikmesiyle oluşmaktadır.. Varise sahip olan kişilerde ayak yaraları, şiddetli ağrılar ve hareket kısıtlığı görülmektedir.

Varise neden olan birçok faktör mevcut. Genetik faktörler, bağ dokusunda ilerleyen zayıflama, şişmanlık ya da gebelik varis problemine neden olmaktadır. Eğer varis problemine yakalanmak istemiyorsanız, fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Bunun yanında ayakta sürekli durmamalı ve bacaklarınıza günde bir kaç kez egzersiz yaptırmalısınız. Ancak toplardamarlardaki tansiyonu düşürmenin en kolay yolu hareket etmek, bisiklete binmek ya da düzenli yürüyüş yapmaktan geçiyor.

Varisi engellemek için beslenme düzeni ve alışkanlıklar da önemli. Varise ne iyi gelir? Günlük hayatta bol lif içeren besinler yenilmelidir. Ayrıca son yıllardaki araştırmalar, üzümün içerisinde bulunan proantosiyanidin maddesinin devarislere iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bunlarla birlikte giyim tarzında, bacakları çok sıkan dar giysiler tercih edilmemeli, aşırı sıcaktan kaçınılmalıdır. Kaplıca ya da sauna gibi alanlardan kesinlikle uzak durmalı, duş alırken de çok sıcak su yerine, soğuk su ile kullanmalısınız.

Varise sahipseniz, gelişmiş varis tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Son zamanlarda uygulanan lazer yöntemi ile varislerden hızlı şekilde kurtulabilirsiniz. Lazer ile tedavi esnasında çevre dokular zarar görmez ve yüz, diz arkası gibi hassas yerlere de uygulanabilmektedir. Lazer ile tedavi, varisli damar sayısına ve varisin bulunduğu yere bağlıdır. Varisi tedavi eden diğer bir yöntem varis çorabı kullanımıdır. Sabah uyandığınızda ayaklarınızı yukarı kaldırarak çorapları giymeli, yatmadan önce de çıkarmalısınız.

Varisi Engellemek, Varis Tedavi Yöntemleri

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.