Varis Nedir?

05.12.2021
804
Varis Nedir?

Varis nedir, bacaktaki yüzeyel toplardamarların uzaması , düz veya kese şeklinde genişlemesi, incelmesi ve kıvrımlı bir hal alması veya derin ve bağlantı damarlarında ki kapakların bozularak kan akımının geriye kaçması (reflü, kaçak) durumudur

Kalp her atışta vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar kanı atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan gerekli oksijeni ve besleyici maddeleri hücrelere verir ve ortamda oluşan artık maddeleri toplar. Oluşan bu kanın artık rengi koyudur ve toplardamarlar aracılığı ile kalbe geri taşınır. Bu kirli kanın taşındığı toplardamarlar yüzeyel ,derin ve bağlantı damarları olarak 3 e ayrılır;

Varis Kaç Şekilde Görülür

1 – Yüzeyel toplar damarlar: Cilt altında yerleşirler ve gözle görülebilirler. Yüzeyel toplardamarlarda en sık görülen hastalık varislerdir.

2 – Derin toplardamarlar: Komşu oldukları atardamarla birlikte derinde seyrederler ve gözle görülemezler. Bacak kirli kan drenajının % 90’nını sağlayan otoyollar olarak değerlendirilirler. Derin toplardamar sisteminde en sık görülen hastalık tıkanma ve iç varis olarak da bilinen Kapak Yetersizliği’dir.

3 – Bağlantı damarlar; derin toplardamar sistemi ile cilt, cilt altı ve yüzeyel damar sistemi arasındaki damarlardır.

Varis nedir sorusunun cevabı, bacaktaki bu yüzeyel toplardamarların uzaması, düz veya kese şeklinde genişlemesi, incelmesi ve kıvrımlı bir hal alması veya derin ve bağlantı damarlarında ki kapakların bozularak kan akımının geriye kaçması (reflü, kaçak) durumudur.

Varis tedavisi ve varis tedavisi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.