VAJİNA GİRİŞİNDE CAN YAKAN ÇATLAMA & YIRTILMALAR

Göz ile direkt görülmeyen kısım vajinadır ve kadın  genital sisteminin  dışarıdan göz ile görünen kısmı da vulvadır; bu çatlama ve yırtılmalar vajinal – vulval dokuların bir çeşit yaralanması olup Muğla gibi sıcak ve nemli bölgelerde daha sık olabildiği gibi tüm yerlerde de olabilir.

28.01.2023
268
<strong><em>VAJİNA GİRİŞİNDE CAN YAKAN ÇATLAMA & YIRTILMALAR</em></strong>

Göz ile direkt görülmeyen kısım vajinadır ve kadın  genital sisteminin  dışarıdan göz ile görünen kısmı da vulvadır; bu çatlama ve yırtılmalar vajinal – vulval dokuların bir çeşit yaralanması olup Muğla gibi sıcak ve nemli bölgelerde daha sık olabildiği gibi tüm yerlerde de olabilir. Şiddetli vajinal yırtıklara (kesik – laserasyon, deşürür adı verilir) ve bu büyük olaylar genellikle vajinal  doğum sebebi ile olur; bu yırtıkların  dikiş ile onarıma ihtiyacı olabilir. Ancak bazen mikro çatlamalar  – yırtılmalar  olarak adlandırılan daha küçük vajinal çatlama – yırtılmalar çok yaygındır , bunlar genellikle  kendi kendine iyileşir. Bazıları  tekrarlayarak  kadının cinsel yaşantısını hatta sosyal yaşantısını etkileyecek şekilde kaosa evriltebilir.

Dış cinsel organlardaki kesikler veya yarıklar – çatlamalar  çıplak gözle görülebilir. Hatta vajinal çatlak –  yırtılmalar iç dudak veya klitoris gibi vajinanın diğer ​kısımlarını da etkileyebilirler, daha küçük çatlak ve ​yırtıklamalar, özellikle iç vajinal dokuda olanlar belirgin olmayabilir. Mikro kesikler çıplak gözle görülemeyebilir. Vajinal mikro yırtıkların yani vajinal aşınmanınen yaygın nedeni ​genellikle uygunsuz hijyenik, giysiler, özellikle tampon ​kullanımıdır.

Vajinal çatlama ve yırtılmaların belirtileri şunlar olabilir:

• Hafif veya şiddetli ağrı

• İdrar yaparken (işerken) ağrı

• Su veya sperm (meni) ile temas ettikten sonra batma  – yanma

• Tampon yerleştirirken veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık (acı -ağrı )

• Vajina içinde hafif kanama veya lekelenme

• Kaşıntı, yanma veya yırtılma hissi (özellikle dar iç çamaşırı veya pantolon giyerken)

• Vajinal açıklığın içinde ağrı veya rahatsızlık.

• Adet görenler tampon – hijyenik ped kullanırken rahatsızlık hissedebilirler.

Vulvar – vajinal  çatlak veya yırtılmanız olduğunu düşünüyorsanız, hızlıca kendi kendinize bir değerlendirme yapın ve mevcut durumun kötüleşip kötüleşmediğini veya enfekte olup olmadığını anlamaya çalışın.

Vulval – Vajinal çatlak veya yırtılmaların  çoğu birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bazılarının jinekolojik  değerlendirmeye , jinekolojik bakıma ihtiyacı olabilir. Örneğin, vajina girişinin alt kısmındaki V şeklindeki , deri kıvrımındaki bir yırtık (posterior fourchette fissür) daha derin bir yırtık haline gelebilir. Acil jinekolojik müdahale gerektirebilir. Tekrarlamalar oluyor ise basite almamak gereklidir.

Kötüleşen belirtiler

• Birkaç gün sonra iyileşmeyen semptomlar

• Endişelendiren herhangi bir semptom

• Her hangi bir  vajinal akıntı (renksiz dahi olsa) veya kötü kokulu akıntı

• Uzamış veya durdurulamayan  kanama

• Tekrarlayan vulvar – vajinal çatlama veya yırtılmalar 

• Uyuşma veya karıncalanma olması

• Ateş veya titreme

• Baş dönmesi, halsizlik veya bayılma

Büyük, derin veya çok sayıda vajina içinde ve/veya vajina girişinde , vulvada çatlak – yırtık varsa veya bir enfeksiyon kaptığınızı veya iyileşmeyeceğini düşünüyorsanız, hementecrübeli kadın doğum doktoru  randevusu almak en iyi olandır. 

​ Bir çocukta veya bebekte açıklanamayan bir vajinal yırtık veya kesik bulunduğunda hemen jinekolog ile temas kurmalısınız. Cinsel saldırıya, tecavüze veya cinsel istismara uğrayan herkes derhal acil tıbbi yardım almalıdır.

Vajinal çatlak ve yırtılmalar altta yatan çok çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir, ancak vajinal çatlak ve yırtılmaların en yaygın nedeni, uygun vajinal nemlilik – kayganlık olmadan seks yapılmasıdır. 

• Cinsel aktivite vajinal çatlamaların ve yırtılmaların en yaygın nedenidir.

• Emzirme veya menopoz nedeniyle vajinal kuruluk yaşamanız da  olasıdır. Vajinal – vulvar yırtılma çaylamalar varsa her zaman acı çekmeyebilirsiniz, ancak yırtıklar kanamaya, kaşınmaya, batmalara neden olabilir.

• Kasık kıllarının tıraş edilmesi ve ağdalanması vajinal kesiklerin diğer yaygın nedenleridir. Kadınlarda en sık görülen yaralanma vajinal kesiklerdir. 

Vajinal çatlak ve yırtılmaların diğer nedenleri şunlardır:

• Vajinaya yabancı bir cisim sokmak

• Tamponların yanlış takılması ve çıkarılması (kurumuş bir tamponu çıkarmaya çalışmak)

• Vajinal kuruluk (vajinal çatlak ve yırtılmalara daha yatkın hale getirir)

• Vajinal dokunun yaşlanmaya bağlı olarak incelmesi

• Steroid almak (cilt dokusunu yırtılmaya daha yatkın hale getirir, genellikle krem şeklinde sürülüyor)

• Kronik maya – mantar enfeksiyonları

Diğer nedenler

Aşağıdaki cilt durumlarından herhangi birine sahipseniz, vajinal – vulvar çatlak ve yırtılma yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir:

• Reçetesiz ilaç kullanımı. Tekrar eden veya geçmeyen vajinal akıntı veya genital kaşıntı nedeniyle Jinekolog Hekim reçetesi olmadan eczanelerden kremler alıp sürmekle, vulvar cilt hasarlanmaya – çatlamaya – yırtılmaya yatkın olmaktadır. Kullanmayın !

• Vulvar Egzama. iltihaplanan, çatlayan ve kaşınan  bir cilt durumudur. Cinsel organların hangi bölümünü etkilediğine bağlı olarak; sıvı sızıntısı, kabuk oluşumu ve yanma hissinide içerebilir. Tedavisi uzundur.

• Liken planus, ağrıya, yanmaya veya kızarıklığa (vulva derisini etkilediğinde) ve ayrıca yapışkan sarı akıntıya ve doku erozyonlarına – vajinal yapışıklıklara  (vajinayı etkilediğinde) neden olabilen enflamatuar ciddi bir hastalıktır. Bu bayanların genelde ağızlarında da oral problemler vardır. Tedavisi uzundur, yorucudur.

• Yanan ağız vulva sendromu.  Tedavisi uzundur, yorucudur.

• Sedef hastalığı, kaşıntılı, pullu, kuru lekeleri içeren bir cilt durumudur. 

• Liken sklerozus, genellikle dış genital cildi ve anüs çevresindeki cildi etkileyen kronik (uzun süreli) enflamatuar bir cilt hastalığıdır. İltihaplı cilt; yırtılmalara veya çatlaklara (ciltte kırılmalara) karşı daha savunmasızdır. Tedavisi uzundur, yorucudur.

• Vulvovajinal atrofi (atrofik vajinit), vajinal dokunun daha kuru, daha ince ve daha az elastik olmasına neden olan bir durumdur. Bu durum vajinayı yırtıklara daha yatkın hale getirir. Menopozal renovasyonu – (menopozda genital gençleştirme) içerek vajinal rehabilitasyon tedavileri almak gerekebilir.

• Lazer epilasyon ile vulvar cilt kıllarının tamamen ortadan kaldırılması; kıl köküne gelen vasküler desteği zaman içerisinde ortadan kaldıracağından,  zamanla vulva cildinin perfüzyonu azalacağından, Vulva – Vajina girişinde çatlamalar – yırtılmalar görülebilmektedir. Genital lazer epilasyon mutlak zararsız değildir. Evet kadın hayatına çok konfor sağlıyor ama jinekolog hekimden izin almadan genital bölgeye lazer yaptırmayınız.

• Pelvik bölgede cerrahi veya radyasyon tedavisinden sonra vulvar – vajinal yara izi veya doku hasarı, büzülme, sertleşme meydana gelebilir.

• Kandida albicans’tan kaynaklanan bir enfeksiyon olan  kronikleşmiş vulvovaginit nedeniyle vulvar – vajinal çatlak veya yırtılmalar görülebilir.Tedavisi uzundur, yorucudur.

• Genital herpes (herpes simpleks enfeksiyonu), sıvı sızdırabilen kabarcık kümelerine neden olabilir ve ardından yırtılarak açılır. Herpes enfeksiyonları vajinal bölgede küçük bir düz kesik olarak görünebilir.

• Vitamin eksiklikleri

• Parmaklama veya yumruklama – Ön sevişme veya mastürbasyon sırasında parmaklama veya yumruklama vajinal dokuyu kapasitesinden fazla gerebilir ve bu da vajinal yırtıklara neden olabilir. Ayrıca insan tırnakları da  vajinadaki kesiklere sebep olabilir.

• Vaginismus nedeniyle de vulvar – vajinal çatlak , yırtılma olabilir.

• Kronik idrar kaçırma nedeniyle vulvar cildin idrara veya idrar ile temas eden bez veya pedlere kronik maruziyeti ; vulvar cildi zayıflatabilir, atopik dermatite sebep olabilir. Hatta bisikletçi vulvası dahi gelişebilir.

​Vajinal yırtılma ve çatlamalar yaygındır ve genellikle seks ve tüy alma gibi günlük aktivitelerden kaynaklanır. Çoğu küçüktür ve kendi kendine iyileşir. Çatlak ve yırtılmalar  fazlaysa , kısa sürede iyileşmezse veya ağrı, ateş veya olağan dışı akıntı gibi başka semptomlar yaşarsanız veya sıklıkla tekrarlıyor ise tecrübeli  jinekolog   doktor  muayenesi elzemdir.

Vajinal – vulvar kesiyi, çatlamayı teşhis etmek için jinekoloji  doktorunun, jinekolojik muayene yapması ve tıbbi geçmişinizi alması gerekecektir. Bu, semptomlarınızın yanı sıra diğer tıbbi durumları veya yaralanmanın nedeni olabilecek diğer faktörleri anlamasına yardımcı olur. Vulval – vajinal çatlama ve yırtıklar küçük olduğunda, jinekoloji doktorunun  muayene sırasında yaralı bölgeyi büyütmek için parlak ışıklı bir cerrahi alet (kolposkop) kullanması gerekebilir.

Genellikle, öykü bilindiğinde (örneğin, tıraştan sonra meydana gelmesi) ve kesikler küçük ve enfeksiyonsuz göründüğünde vulval – vajinal kesikleri – yırtıkları , tahrişleri teşhis etmek ve tedavi etmek için kapsamlı testlere gerek yoktur. Muayene yeterlidir. Ancak bazen, çatlağa – yırtığa katkıda bulunan her hangi bir durumu kontrol etmek için testler yardımcı olur. Bu testler şunları içerebilir:

Kültür: Vajinal akıntı sürüntü  örneklenir ve laboratuvara gönderilir. Bu, bakteriyel vajinoz veya Kandida albicans (maya enfeksiyonu) gibi herhangi bir vajinal enfeksiyonu tanımlamak için yapılır, böylece uygun ilaç reçete edilebilir. Diğer sürüntüler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (uçuk, klamidya, gonore, sifilis, … gibi) test edebilir.

Biyopsi: Tekrarlayan vajinal yırtıkların (liken skleroz, liken planus, sedef, yanan ağız vulva sendromu, … gibi) altında yatan nedenleri teşhis etmek için bir doku örneği alınabilir ve patologa gönderilebilir.

Vajinal çatlak  veya yırtılmalar  genellikle yara izi bırakmadan ve sadece hafif kanama yaparak hızla iyileşir. Çatlak – yırtık  meydana geldikten sonraki birkaç gün içinde kanama veya ağrı geçmezse, tekrarlamalar oluyor ise, ağzınızda da oral problemler(yaralar, diş çürükleri, apselenmeler, implantlar, kaplamalar, dolgular,…) varsa tecrübeli jinekolog  doktormuayenesi gereklidir.

• Vajinal çatlak  veya yırtılmaların tedavisi kişisel bakımı içerecek şekilde basit olabileceği  gibi  yoğun tıbbi tedaviyi de gerektirebilir.

• Kendi Kendine Tedavi: Küçük vajinal çatlak  veya yırtılmaların çoğu evde tedavi edilebilir. Basit çatlak  veya yırtılmalar  için kişisel bakım, yarayı temiz ve kuru tutmak, bölgeyi tahriş edebilecek ürünlerden kaçınmak ve  daha kötü hale getirebilecek faaliyetlerden (cinsel ilişki!) kaçınmaya ile düzelebilir.

• Kişisel bakım ipuçları şunları içerir:

◦ Çatlak  veya yırtılmalar  iyileşirken seksten ve her türlü ön sevişmeden kaçının.

◦ Yalnızca rahat pamuklu iç çamaşırı giyin (veya mümkünse hiç giymeyin).

◦ Genital bölgeyi temiz ve kuru tutun.

◦ Giyinmeden önce vajinal bölgenin tamamen kuru olduğundan emin olun.

◦ Etkilenen bölgeye dokunmaktan kaçının.

◦ Her gün banyo yapın veya duş alın.

◦ Tampon kullanmayın; bölge iyileşene kadar ped veya iç çamaşırı kullanın.

◦ Kötüleşmediğinden (kızarıklık, akıntı veya diğer semptomlarda artış gibi) emin olmak için bölgeyi gözlemleyin.

◦ Tahriş edici olabilecek her türlü kokulu sabun, spermisit veya kayganlaştırıcıdan kaçının.

◦ Günde birkaç kez 10 ila 15 dakika boyunca birkaç santim ılık suyla oturma banyosu yapın.

◦ İşerken batmayı azaltmak için idrar yaparken vajinal açıklığın üzerine ılık su dökün ve idrarınızın daha az asidik olması için içtiğiniz su miktarını artırın.

◦ Pek çok durumda ve uygun kişisel bakım ile vajinal çatlak  veya yırtılmaların herhangi bir enfeksiyon bulgusu veya semptomu olmaması koşuluyla kendi kendine iyileşmeye bırakılabilir.

Vajinal – vulvar  kesik çatlaklar altta yatan sebeplerden kaynaklanıyorsa , iyi iyileşmiyorsa veya enfeksiyon kapmışsa, tekrarlıyorsa bir jinekoloji  uzmanı tarafından tedavi edilmeleri gereklidir.

Vulva – Vajina hastalanmaz vede masrafsız, uslu uslu – masum şekilde duran / bekleyen  organlar  değildir. Vajinanıza – vulvanıza değer gösterin ve ilgilenin. Vajina – vulva hatalarınızı – ötemelerinizi affetmez; çok hasta olursunuz. Ciddi ve sebebi bulunamayan hastalıklarınızın,; kaynağının vajina olabileceği aklınıza bile gelmez, vajina masum bir organ değildir! Her şey basit bir çatlak – kaşıntı ile başlayabilir !

Jinekolog Op.Dr.Mesut Bayraktar

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı

Mesleğini serbest icra eden özel hekim

Ortaca / Muğla

Kadın hasta ise evde huzur yoktur.sel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Artvin {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Aydın {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Balıkesir {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Bartın {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Batman {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Bayburt {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Bilecik {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Bingöl {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Bitlis {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Bolu {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Burdur {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Bursa {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Çanakkale {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Çankırı {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Çorum {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Denizli {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Diyarbakır {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Düzce {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Edirne {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Elazığ {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Erzincan {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Erzurum {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Eskişehir {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Gaziantep {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Giresun {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Gümüşhane {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Hakkâri {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Hatay {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Iğdır {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Isparta {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|İstanbul {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|İzmir {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kahramanmaraş {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Karabük {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Karaman {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kars {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kastamonu {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kayseri {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kilis {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kırıkkale {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kırklareli {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kırşehir {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kocaeli {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Konya {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Kütahya {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Malatya {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Manisa {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Mardin|Mersin|Muğla|Fethiye|Dalaman|Köyceğiz|Ortaca|Marmaris|Muş|Nevşehir {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Niğde {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Ordu {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Osmaniye {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Rize {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Sakarya {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Samsun {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Şanlıurfa {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Siirt {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Sinop {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Sivas {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Şırnak {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Tekirdağ {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Tokat {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Trabzon {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Tunceli {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Uşak {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Van {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Yalova {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Yozgat {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}|Zonguldak {Özel Muayenehane|Klinik|Devlet Hastanesi|Özel Hastane} {Vajina {girişinin {çatlaması|yırtılması}|yırtığı|çatlaması|yırtılması|yırtılması Tedavisi|Yırtığı Kendiliğinden Geçer Mi|Yırtığı Kaç Günde İyileşir|Darlığı Ve Yapışıklık|Yırtılması Belirtileri|İlişki Sonrası Tahriş|Yanma Hissi|Yırtılması Nasıl Geçercinsel İlişki Sonrası Perine Yırtılması|Cinsel Yaralanma|Laserasyon|Koit Deşürür|Seks Oyuncağı}}} {Erken Tanı Hayat Kurtarır|Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur|Hastalıkları Normalleştirmek Kronikleştirir}  {Mesut Bayraktar}”>

<meta name=”description” content=”Kadınsal problemleri tedavi ettirmezseniz zamanla cinsel uyarılma problemleri,  vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında yırtılmalara neden olabilir.”>

<meta name=”author” content=”Muğla Kadın Doğum Doktoru jinekolog Op.Dr. Mesut Bayraktar”>

<meta name=”robots” content=”index, follow”>

<meta name=”charset” content=”UTF-8″>

<a href=”https://www.noteflight.com/profile/3a1dc7bbbe14f809b65da39eb75370aa7ba47868 ” rel=”dofollow”>noteflight</a>

<a href=”https://www.youtube.com/@mesutbayraktar2938/featured” rel=”dofollow”>youtube</a>

<a href=”https://docdro.id/B9kyGqJ ” rel=”dofollow”>docdroid</a>

<a href=”https://www.csslight.com/profile/mesut-bayraktar-zel-muayenehanesi” rel=”dofollow”>csslight</a>

<a href=”https://www.scoop.it/u/mesut-bayraktar” rel=”dofollow”>scoop.it</a>

<a href=”https://samesite.org/muglakadindogum.net” rel=”dofollow”>samesite</a>

<a href=”https://statvoo.com/@mesutbayraktar” rel=”dofollow”>statvoo</a>

<a href=”https://clinic112.com/bayraktar” rel=”dofollow”>clinic112</a>

<a href=”https://muglakurtaj.weebly.com” rel=”dofollow”>weebly</a>

<a href=”https://tr.pinterest.com/pin/716635359457821069/” rel=”dofollow”>pinterest</a>

<a href=”https://mesut-bayraktar.wixsite.com/mugla-kurtaj-fiyat” rel=”dofollow”>wixsite</a>

<a href=”https://muglajinekologdoktormesutbayraktar.wordpress.com   ” rel=”dofollow”>wordpress</a>

<a href=”https://muayenerandevu.wordpress.com/” rel=”dofollow”>wordpress</a>

<a href=”https://backlinkeklemesitesi.blogspot.com/” rel=”dofollow”>blogspot</a>

<a href=”http://638526f9c63a8.site123.me/” rel=”dofollow”>site123</a>

<a href=”https://mugla-kadin-dogum-jinekolog-doktoru-op-dr-mesut-ba.jimdosite.com” rel=”dofollow”>jimdosite</a>

<a href=”https://about.me/mesutbayraktar” rel=”dofollow”>about.me</a>

<a href=”https://muglakadindogum.joomla.com” rel=”dofollow”>joomla</a>

<a href=”https://muğla-kürtaj-doktoru.yolasite.com” rel=”dofollow”>yolasite</a>

<a href=”https://muglakadindogum.net/curriculum-vitae/” rel=”dofollow”>muglakadindogum</a>

<a href=”https://issuu.com/mesut_bayraktar/docs/mu_la_k_rtaj_yapan_doktor    ” rel=”dofollow”>issuu</a>

<a href=”https://www.slideshare.net/mesut20/gvenli-krtaj-ucuz-krtajdan-salkldr-mula-gvenli-krtaj-kendinizi-riske-atmaynzpdf” rel=”dofollow”>slideshare</a>

<a href=”https://medium.com/@mesut-bayraktar/kürtaj-karari-almak-zordur-4f4e1e2e1821″ rel=”dofollow”>medium</a>

<a href=”https://muglakadindogum.net/dalaman-kurtaj-dalaman-guvenli-kurtaj-dalaman-gizli-kurtaj-dalaman-evlilik-disi-kurtaj/” rel=”dofollow”>dalaman kürtaj</a>

<a href=”https://muglakadindogum.net/koycegiz-kurtaj-koycegiz-guvenli-kurtaj-koycegiz-gizli-kurtaj-koycegiz-evlilik-disi-kurtaj/” rel=”dofollow”>köyceğiz kürtaj</a>

<a href=”https://muglakadindogum.net/fethiye-kurtaj-fethiye-guvenli-kurtaj-fethiye-gizli-kurtaj-fethiye-evlilik-disi-kurtaj/” rel=”dofollow”>fethiye kürtaj</a>

<a href=”https://muglakadindogum.net/mugla-kurtaj-mugla-guvenli-kurtaj-mugla-gizli-kurtaj-mugla-evlilik-disi-kurtaj/  ” rel=”dofollow”>muğla gizli kürtaj</a>

<a href=”https://muglakadindogum.net/kurtaj-hakkinda-bilinmesi-gereken-tum-detaylar/” rel=”dofollow”>muğla kürtaj</a>

<a href=”https://muglakadindogum.net/kurtaj-suresi-gecirilmemesi-gereken-ozel-bir-donemdir/” rel=”dofollow”>muğla kürtaj süresi</a>

<a href=”https://wa.me/905467740159 ” rel=”dofollow”>WhatsApp</a>

<a href=”https://www.instagram.com/op.dr.mesut.bayraktar” rel=”dofollow”>instagram</a>

<a href=”https://muglajinekologdrmesutbayraktar.tumblr.com/post/695200129324597248/mu%C4%9Fla-jinekolog-doktor-mesut-bayraktar-g%C3%B6nderdi” rel=”dofollow”>tumblr</a>

<a href=”https://www.linkedin.com/in/muğla-jinekolog-dr-mesut-bayraktar-kadindogumdoktoru/” rel=”dofollow”>linkedin</a>

<a href=”https://www.facebook.com/people/opdrmesutbayraktar/100064854996050/” rel=”dofollow”>facebook</a>

<a href=”https://web.archive.org/web/20221202141927/https://muglakadindogum.net/” rel=”dofollow”>wayback machine</a>

<a href=”https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Hastalıkların_kökeni_mesut_bayraktar.jpg ” rel=”dofollow”>vikipedia</a>

<a href=”https://www.fethiyehaber.com/kurtaj-zamani-gecerse-ne-olur/” rel=”dofollow”>Fethiye Gazetesi</a>

<a href=”https://www.fethiyehaber.com/vajina-kanamasi-beklemekle-neden-gecmiyor/” rel=”dofollow”>Fethiye Gazetesi</a>

<a href=”https://www.fethiyehaber.com/normal-muayene-ultrasonunda-bakilanlar/” rel=”dofollow”>Fethiye Gazetesi</a>

<a href=”https://www.fethiyehaber.com/miyom-neden-benim-rahimim-de-oldu/” rel=”dofollow”>Fethiye Gazetesi</a>

<a href=”https://www.fethiyehaber.com/vajinal-akinti-trajedi-yanliligi/” rel=”dofollow”>Fethiye Gazetesi</a>

<a href=”https://www.scoop.it/topic/guvenli-kurtaj-mugla-kurtaj-yapan-doktorlar?&kind=crawled&fId=1213369″ rel=”dofollow”>scoop.it</a>

<a href=”https://online.fliphtml5.com/fortj/umgz/” rel=”dofollow”>fliphtml5</a>

<a href=”https://anchor.fm/mesut-bayraktar” rel=”dofollow”>anchor</a>

<a href=”https://spotifyanchor-web.app.link/e/qt798Cgfrvb ” rel=”dofollow”>spotifyanchor</a>

<a href=”https://newsroom.mastercard.com/2018/05/16/from-bean-to-brew-mastercard-and-neumann-kaffee-gruppe-set-to-digitize-payments-for-smallholder-coffee-farmers/#comment-1242235″ rel=”dofollow”>mastercard</a>

<a href=”https://sites.tufts.edu/crispr/crispr-background/adaptive-immune-system/#comment-155223″ rel=”dofollow”>tufts.edu</a>

<a href=”https://500px.com/p/mesutbayraktar” rel=”dofollow”>500px</a>

<a href=”https://ko-fi.com/muglajinekologdoktormesutbayraktar” rel=”dofollow”>ko-fi</a>

<a href=”https://www.behance.net/mesutbayraktar” rel=”dofollow”>behance</a>

<a href=”https://medium.com/@mesut-bayraktar/vaji%CC%87nal-akintim-neden-ge%C3%A7mi%CC%87yor-1434cc6fef98″ rel=”dofollow”>medium</a>

<a href=”https://medium.com/@mesut-bayraktar/rahi%CC%87m-kanamasi-i%CC%87%C3%A7i%CC%87n-en-i%CC%87yi%CC%87-tedavi%CC%87-nedi%CC%87r-6fb785549f42″ rel=”dofollow”>medium</a>

<a href=”https://medium.com/@mesut-bayraktar/ayrintili-ultrason-ve-normal-muayene-ultrasonunda-bakilanlar-mu%C4%9Fla-fa915e9703c3″ rel=”dofollow”>medium</a>

<a href=”https://medium.com/@mesut-bayraktar/neden-her-kadinda-mi%CC%87yom-olmuyor-4e64fb56d1f9″ rel=”dofollow”>medium</a>

<a href=”https://medium.com/@mesut-bayraktar/k%C3%BCrtaj-ne-zaman-tehlikelidir-ve-k%C3%BCrtaj-zaman%C4%B1-ge%C3%A7erse-ne-olur-mu%C4%9Fla-8bbc4ffa20f3″ rel=”dofollow”>medium</a>

<a href=”https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02fXPUvoWZx8ArVbekXGy9hQ2vfyKhwH512prNZQjEfqe9R6qkwZb7c5UUX38YZTj4l&id=100064854996050 ” rel=”dofollow”>facebook</a>

<a href=”https://www.davrazyasamhastanesi.com.tr/dosya/eyayin/__8916589617.pdfhttps://www.w3schools.com ” rel=”dofollow”>göz muayenesi</a>

<a href=”https://bebis.com.tr/referanslarimiz/doktor-referanslarimiz” rel=”dofollow”>referans</a>

<a href=”https://www.change.org/t/sgk” rel=”dofollow”>change</a>

<a href=”https://chng.it/TrDzY77N” rel=”dofollow”>change</a>

<a href=”https://chng.it/dWvKQRTm” rel=”dofollow”>change</a>

<a href=”https://chng.it/CN7YVdBG” rel=”dofollow”>change</a>

<a href=”https://www.change.org/ozel-muayenehane-recetelerini-sgk-odesin” rel=”dofollow”>change</a>

<a href=”https://nicelocal.biz.tr/mugla/medical/mugla_jinekolog_opdr_mesut_bayraktar_ayrintili_ultrason_direncli_rahim_iltihabi_miyom_-_polip_-_kist_rahim_sarkmasi_-_idrar_kacirma_vajina_sikilastirma_-_orgazm_asisi_menopozal_renovasyon_kolposkopi_estetik_oncesi_destek/” rel=”dofollow”>nicelocal</a>

<a href=”https://tr.wikipedia.org/wiki/Vajinal_Balgam” rel=”dofollow”>vajinal balgam</a>

<a href=”https://saglikcibul.com/cankiri/merkez/kadin-dogum-doktorlari/37386-op-dr-mesut-bayraktar   ” rel=”dofollow”>sağlıkçı bul</a>

<a href=”https://www.calisma-saati.com/subeler/1025986/mugla-doktor-mesut-bayraktar-kadin-hastaliklari-ve-dogum-uzmani      ” rel=”dofollow”>çalışma saati</a>

<a href=”https://www.facebook.com/ozelbuluthastanesi/posts/2145455592377453/” rel=”dofollow”>bulut</a>

<a href=”https://firmarehberim.com/jinekolog-op-dr-mesut-bayraktar-ortaca” rel=”dofollow”>firma rehberi</a>

<a href=”https://haritane.com/d-detay/?utm_content=jinekolog-op-dr-mesut-bayraktar-detay5427113   ” rel=”dofollow”>haritane</a>

<a href=”https://firmadan.com/firma/751205/mugla-jinekolog-opdrmesut-bayraktar” rel=”dofollow”>firmadan</a>

<a href=”https://www.bulurum.com/details/403cddbi2_453e0hbjci6e0i74_hd_7i ” rel=”dofollow”>bulurum</a>

<a href=”https://www.helpmecovid.com/tr/370778_mesut-bayraktar-kadin-dogum       ” rel=”dofollow”>helpmecovid</a>

<a href=”https://www.hekimce.com/hekimler/kadin-hastaliklari-ve-dogum/mesut-bayraktar      ” rel=”dofollow”>hekimce</a>

<a href=”https://yandex.com.tr/harita/org/gynecologist_medical_doctor_mesut_bayraktar/153109154531/features/?ll=28.765062%2C36.838795&z=17     ” rel=”dofollow”>yandex</a>

<a href=”https://www.benimisyerim.net/detay/mesut-bayraktar-kadin-dogum/2911284″ rel=”dofollow”>benim iş yerim</a>

<a href=”http://www.kariyer.net/ozgecmis/muglajinekologdoktor    ” rel=”dofollow”>kariyer</a>

<a href=”https://firmalar.co/co/3516558168398168″ rel=”dofollow”>firmalar.co</a>

<a href=”https://firmabak.com/firma/mesut-bayraktar-muayenehanesi-646731  ” rel=”dofollow”>firmabak</a>

<a href=”https://avatars.mds.yandex.net/get-altay/5449087/2a0000017d72389035e2815d72e246717998/XXXL” rel=”dofollow”>yandex</a>

<a href=”https://www.deviantart.com/mesutbayraktar” rel=”dofollow”>devian</a>

<a href=”http://www.firmatacir.com/muglajinekologdoktormesutbayraktar       ” rel=”dofollow”>firmatacir</a>

<a href=”https://darkhack.org/konu/vajinal-akinti-trajedi-yanliligi.395800/     ” rel=”dofollow”>darkhack</a>

<a href=”https://darkhack.org/konu/miyom-neden-benim-rahimim-de-oldu.396187/” rel=”dofollow”>darkhack</a>

<a href=”https://darkhack.org/konu/kurtaj-zamani-gecerse-ne-olur.396186/ ” rel=”dofollow”>darkhack</a>

<a href=”https://darkhack.org/konu/normal-muayene-ultrasonunda-bakilanlar.396219/      ” rel=”dofollow”>darkhack</a>

<a href=”https://darkhack.org/konu/vajina-kanamasi-beklemekle-neden-gecmiyor.396522/   ” rel=”dofollow”>darkhack</a>

<a href=”https://backlinkeklemesitesi.blogspot.com/2022/11/ucretsiz-backlink-ekleme-sitesi.html” rel=”dofollow”>blogspot</a>

<a href=”https://telegra.ph/xxx-12-03-76″ rel=”dofollow”>telegra.pp</a>

<a href=”https://anchor.fm/mesut-bayraktar/episodes/Mula-Kadn-Doum-Doktoru-e1rnmvb” rel=”dofollow”>anchor</a>

<a href=”https://spotifyanchor-web.app.link/e/5Wlls7oguvb” rel=”dofollow”>spotifyanchor</a>

<a href=”https://online.https://online.fliphtml5.com/fortj/oezk/.com/fortj/oezk/” rel=”dofollow”>fliphtml5</a>

<a href=”https://www.scribd.com/document/612231696/Kurtaj-Hakk%C4%B1nda-Bilinmesi-Gerekenler-Mu%C4%9Fla” rel=”dofollow”>scribd</a>

<a href=”https://docdro.id/nd5BmoX ” rel=”dofollow”>docdro.id</a>

<a href=”https://www.spoke.com/lists/638e55ba00d3e321240089b3″ rel=”dofollow”>spoke</a>

<a href=”https://docdro.id/4GlqUDO” rel=”dofollow”>docdro.id</a>

<a href=”https://docdro.id/XKBKBFw” rel=”dofollow”>docdro.id</a>

<a href=”https://online.fliphtml5.com/fortj/awha/” rel=”dofollow”>fliphtml5</a>

<a href=”https://online.fliphtml5.com/fortj/hoin/” rel=”dofollow”>fliphtml5</a>

<a href=”https://online.fliphtml5.com/fortj/gygj/” rel=”dofollow”>fliphtml5</a>

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.