Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Üniversite öğrencileri SGK kapsamında mı? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Üniversite öğrencilerinin sağlık sisteminde hangi durumda olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

22.11.2021
747
Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Üniversite öğrencileri SGK kapsamında mı? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Üniversite öğrencilerinin sağlık sisteminde hangi durumda olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır? 18 yaşını dolduran kişilerin sağlık güvencesi anne ya da babaları üzerinden devam edebilir. Bunun yapılması için bazı şartların sağlanması gerekir. Üniversite öğrencileri öğrenim süresi boyunca sağlık haklarından yararlanabilir. Bu yazımızda üniversite öğrencileri ve SGK konusunu ele alıyoruz. Yükseköğretim öğrencileri SGK durumlarının tam olarak ne olduğunu bilmiyor.

SGK işlemlerinde cinsiyetin de önemli bir rolü yer alıyor. SGK kapsamına alınmak için üniversite öğrencileri aktivasyona ihtiyaç duymuyor. Öğrenci olduğunuz andan itibaren sisteme direkt olarak işliyor.

Üniversite Öğrencileri Sağlık Hizmeti Alabilir Mi?

Çocuklar 18 yaşına kadar anne ya da babasının sigortası üzerinden sağlık hizmeti alabiliyor. 18 yaşını geçen kişiler ise alt tarafta yer alan şartları sağlaması gerekiyor.

  • Üniversite öğrencileri 25 yaşına kadar anne ya da babaları üzerinden sağlık sigortası hakkı elde edebilir.
  • Üniversite öğrencilerinin SGK hizmetinden yararlanabilmesi için ebeveynlerin sigortalarının aktif olması gerekir.
  • 25 yaşına kadar üniversite öğrencileri SGK hizmetlerinin tamamından yararlanabilir. Herhangi bir şart aranmaz.
  • 1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan anne ya da babanın çocukları 25 yaşına kadar hiçbir koşul aranmadan sağlık hizmetinden yararlanır. 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan ailelerin çocukları ise 20 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanır.

Üniversite Öğrencileri İlaç Parası Öder Mi?

25 yaşına kadar öğrenciler ilaç haklarından da yararlanabiliyor. Öğrenciler 25 yaşını doldurduktan sonra ilaç için ücret ödemeleri GSS prim borçlarını tarafından yapılmaktadır. SGK kapsamında bazı durumlarda öğrencileri otomatik olarak sisteme ekleyemeyebilir. Böyle bir durumda;

  • Sağlık Yardım ve Beyan Taahhüt Formu,
  • Güncel öğrenci belgesi

Bu belgeler ile SGK’ya başvurmanız gerekir.

Üniversite Öğrencisi Sigortalı Çalışabilir Mi ?

Üniversite öğrencileri öğrenim süresi boyunca sigortalı olarak çalışma hayatında yerini alabilir. Sigortalı çalışmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bununla beraber 25 yaş altında olup da SGK’dan yetim aylığı alan kişilerde sigortalı olarak çalışabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.