Üç Ayrı Dönemde Gebelik Süreci

Toplam üç ayrı dönemden oluşan gebelik sürecinin ilk 3 aylık dönemin bebeğin organlarının gelişmesi ile başlar. Gebeliğin İkinci dönemde ise bu gelişim hızla devam eder.

23.03.2021
1.044
Üç Ayrı Dönemde Gebelik Süreci

Toplam üç ayrı dönemden oluşan gebelik sürecinin ilk 3 aylık dönemin bebeğin organlarının gelişmesi ile başlar. Gebeliğin İkinci dönemde ise bu gelişim hızla devam eder. Bu üçüncü ve son döneminde ise bebek fiziksel olarak normal görünüme kavuşur ve anne adayının vücudu doğuma hazır hale gelir. Hormonsal değişimler ve doğum korkusu anne adaylarının karamsarlığa kapılmadan gebeliği sorunsuz bir şekilde geçirmesi için bu sürece  psikolojik olarak   hazırlanmalıdır.

Gebelik Hesaplaması

Gebelik hesaplama ay olarak değil haftalara göre yapılır. Çünkü gebeliğinizin 1 ayı tam 4 haftası ise 1 aylık süreci kapsar. Toplam olarak 40 haftadan oluşan bu süreç ay olarak değil  hafta olarak hesaplanmalıdır.

Hafta Hafta Gebelik Nasıl Hesaplanmalı?

Hafta hafta gebelik hesabı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise,  son adetinizin gününün doğru bir biçimde belirlenmesidir. Daha doğru ve net bir bilgi almak için doktorunuza başvurarak çekilen ultrason sonucuna göre 40 hafta sonunda bebeğin doğumun hangi tarihte gerçekleştireceklerini öğrenebilirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.