Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, dünya çapında tanınan ve son derece etkili bir kilo azaltma yöntemidir. Fazla kilolu kişilerin sayısı sürekli arttığından, yöntem giderek daha sık kullanılmaktadır.

01.08.2022
540
Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, dünya çapında tanınan ve son derece etkili bir kilo azaltma yöntemidir. Fazla kilolu kişilerin sayısı sürekli arttığından, yöntem giderek daha sık kullanılmaktadır.

Tüp mide ameliyatı ne zaman yapılır?

Tüp mide ameliyatı, aşırı kilolu, obeziteden muzdarip ve zaten birkaç başarısız kilo verme girişimi geçirmiş kişilerde gerçekleştirilir. Kural olarak, doktorlar Vücut Kitle İndeksi (BMI) 35 veya daha fazla olan hastalarda tüp mide ameliyatı yaparlar. Tüp mide ameliyatı için hastanın en az 18 en fazla 65 yaşında olması gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı aşağıdakiler için uygun değildir:

 • Şiddetli asit reflü ve mide ekşimesi olan reflü hastalığı olan hastalar
 • Yüksek kalorili, yumuşak yiyecekler veya sıvıların (alkolsüz içecekler, alkol) sonucu fazla kiloları olan hastalar

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır?

Tüp mide ameliyatı, sadece küçük izler bırakan minimal invaziv bir cerrahi teknik (anahtar deliği ameliyatı) kullanılarak genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastalar 4-5 gün hastanede kalmalıdır. Ameliyattan önce bazı ön muayenelerin yapılması gerekir. Bunlara örneğin yemek borusu, mide ve duodenumun endoskopik muayenesi ile karaciğer, safra kesesi ve pankreasın ultrasonu dahildir.

Cerrahi işlem yaklaşık bir saat sürer. Cerrah, karın duvarındaki küçük delikler aracılığıyla cerrahi aletleri karın boşluğuna sokar ve onu gazla (karbondioksit) doldurur. Bu, cerraha karın boşluğunda daha fazla alan ve cerrahi alanı daha iyi görme olanağı sağlar. Cerrah, bir zımba kullanarak midenin çoğunu çıkarır. Yemek borusundan on iki parmak bağırsağına kadar kalan dar mide birbirine dikilir.

Clinic Care Center uzman doktorları daha sonra klemp sütürünün kapatılıp kapatılmadığını kontrol etmek için bir mide probu aracılığıyla boyayı mideye yönlendirir. Herhangi bir boya sızıntısı yoksa dikiş kapatılır. Ameliyattan sonra, tekrar çalışmasına izin verilmeden önce hastanın yaklaşık üç hafta iyileşmesi gerekir. Artık dört ila altı hafta boyunca ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Tüp mide ameliyatının avantajları nelerdir?

Tüp mide ameliyatı çok etkilidir: Ameliyattan sonraki ilk iki yıl içinde hastalar zaten fazla kilolarının yüzde 60 ila 70’ini kaybedebilirler. Yüksek etkinliğine ek olarak, tüp mide ameliyatının başka avantajları da vardır:

 • Kısa ve hafif prosedür
 • Gastrointestinal sistemin işlevselliği bozulmadan kalır
 • Mide giriş ve çıkışının kapatılması yerinde kalır

Tüp mide ameliyatının büyük bir avantajı, obeziteye eşlik eden birçok hastalığın önemli ölçüde iyileşmesidir. Bu tür hastalıklar her şeyden önce:

 • Diyabet Tip II
 • Hipertansiyon
 • Yüksek kan yağ seviyeleri ve kolesterol
 • Sırt ve eklem ağrısı
 • Uyku apnesi

Tüp mide ameliyatının riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sırasında genel anestezinin olağan risklerine ek olarak aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 1. Kan damarlarında kanama ve ikincil kanama ile sonuçlanan yaralanmalar
 2. Enfeksiyonlar
 3. Diğer organlarda yaralanmalar
 4. karın içindeki organların yapışıklıkları
 5. Trombozlar ve emboliler
 6. Yara iyileşmesi bozuklukları
 7. Yara izi
 8. Mide kaçağı

Tüp mide ameliyatı geri döndürülemez. İşlem sonrasında geçici bir beslenme eksikliği (vitamin ve mineral eksikliği, protein eksikliği) oluşabilir. Bununla birlikte, uygun beslenme danışmanlığı ile bu önlenebilir veya düzeltilebilir. Ayrıca safra taşı oluşumu artabilir ve gıda intoleransları oluşabilir. İşlemden sonra hasta aşırı yemek yerse, mide kılıfı gerilebilir ve tekrar büyüyebilir (dilatasyon).

Mide tüpü olan bir hasta nelere dikkat etmelidir?

Ameliyattan sonraki ilk dört hafta içinde sadece sıvı veya ezilmiş yiyecekler yemelisiniz. Mide kılıfı yavaş yavaş katı yiyeceklere alışmalıdır. Birkaç hafta sonra, tolere ettiğiniz tüm yiyecekleri yiyebileceksiniz.

Mide küçültme ameliyatı sağlıklı bir yaşam tarzının yerini almaz. Uzun vadeli başarıyı ancak sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak elde edebilirsiniz. Çoğu durumda, multivitamin takviyeleri veya vitamin ve demir enjeksiyonları tavsiye edilir veya hatta gereklidir. Mide küçültme ameliyatı olan kişiler için aşağıdaki öneriler geçerlidir:

 • Günde beş ila yedi küçük öğün yiyin.
 • Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.
 • Yemeklerinizi dengeli bir diyet yapın.

Kalıcı kilo kaybı sağlamak ve eksiklikleri önlemek için ömür boyu bakım sonrası bakım ve beslenme danışmanlığı gereklidir. Tüp mide ameliyatı veya mide baypass ameliyatı olan kişiler mideyi tahriş eden ilaçları alırken dikkatli olmalıdır. Bunlara asetilsalisilik asit gibi ağrı kesiciler veya ibuprofen gibi NSAID’ler dahildir. Mide için hafif olan ağrı kesiciler parasetamol veya tramadoldur. Alkol tüketirken de dikkatli olmalısınız, çünkü mide küçüldüğü için alkolün etkisi önemli ölçüde artar. Tüp mide ameliyatı olan hastaların kan bağışı yapmaları demir eksikliği olabileceğinden önerilmez.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.