Toz Havuz Kloru Nedir? | Havuz Bakımında En Çok Kullanılan Toz Klorlar

Toz havuz kloru havuzların bakterilerden korunması ve havuzun daha dezenfekte bir suya sahip olması için kullanılan bir kimyasal olarak görev yapmaktadır.

18.05.2022
583
Toz Havuz Kloru Nedir? | Havuz Bakımında En Çok Kullanılan Toz Klorlar

Toz havuz kloru havuzların bakterilerden korunması ve havuzun daha dezenfekte bir suya sahip olması için kullanılan bir kimyasal olarak görev yapmaktadır. 56lık toz klor fiyatları ve 90lık toz klor fiyatları ekonomik olması sebebi ile en çok kullanılan toz klorlar olarak bilinmektedir. Peki, toz klorlar hangi miktarlarda kullanılmalıdır? Nasıl ve nerede kullanılmalıdır. Avantajları nelerdir? Bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarınız bulacaksınız.

Havuzlar temizlenmediği takdirde hastalığın hızlı şekilde bulaşabileceği alanlar olarak bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında ortak kullanılan havuzlara gün içinde onlarca kişi girmektedir. Bulaşıcı hastalıklar su içerisinde yayılarak insanlara nüfuz etmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına havuzlar günlük ve rutin olarak havuz kimyasalları kullanılarak temizlenmelidir.

Toz Havuz Kloru Nedir?

Havuz suyu içerisinde gözle görülemeyen çok küçük mikroorganizma bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler insan sağlığını ve havuz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Düzenli temizliğin yanı sıra havuz kimyasalları kullanarak bu bakteri oluşumunun önüne geçilebilir. Toz klorlar bu konuda etkin çözüm sunan kimyasalların başında gelmektedir.

Toz klor, suyun dezenfekte olmasına yardım eden etkili bir üründür. Kullanımı son derece kolay olan klorlar direkt olarak el ile su içine serpiştirilmektedir. Tablet klorlardan farkı ise daha ekonomik olmalarıdır. Ek kimyasallarla desteklenerek etkisi yükseltilebilmektedir. Özellikle kış aylarında uzun süre havuz temizliği yapılmadığı için yosun önleyici ile beraber kullanılırsa havuzda bakteri oluşumunun önüne geçilebilir.

Toz Klor Çeşitleri Nelerdir?

Toz klorlar içerisinde bulunan etken maddelere göre farklı isimler alabilmektedir. Normalde %56, %70 ve %90 olarak 3 farklı çeşidi bulunan toz klorların en çok kullanılan çeşitleri %56lık ve %90lık formlarıdır. Yoğun olarak kullanılan klor çeşidi %56lık klordur. Daha uzun soluklu dezenfekte işlemleri için ise %90lık toz havuz kloru tercih edilmektedir.

1- %56 Toz Klor

56’lık toz klor diğer klor çeşitlerine göre çok daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Havuzların dezenfektesinde yardımcı olan bu klor çeşidi zararlı mikroorganizmaların sudan ayrışmasına katkı sağlamaktadır. 56’lık toz klorun diğer klor çeşitlerine göre daha çok tercih edilmesinin nedenleri arasında;

  • Havuz kimyasalları arasında en uygun fiyatlı olması,
  • Kolay depolana bilme özelliğine sahip olması,
  • Kolay şekilde havuz temizliğinde uygulanabilmesi,
  • Ölçümünün uygun cihaz ile kısa sürede yapılabilmesi,
  • Suyu dezenfekte etmede güçlü bir formüle sahip olması,
  • Düzenli kullanımda havuzlardaki yosun oluşumu engellemesi etkili olmaktadır. Ayrıca havuz suyuna parlaklık ve berraklık kazandırmaktadır.

2- %90 Toz Klor

90’lık toz klor havuz dezenfektesinde kullanılan bir diğer klor çeşididir. Her ne kadar kimyasal bir ürün olsa da doğal oluşumla meydana gelmektedir. Maddenin temel yapış taşlarından biri olduğu bilinmektedir. Daha uzun temizliklerde 90’lık toz havuz kloru tercih edilmektedir. Sizler de havuzlarınızın dezenfektesinde 90’lık toz klor kullanmak isterseniz e-havuzmarket.com sitesinden ürün incelemesi yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.