Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanan ve yaptırmayı düşünenlerin gözden kaçırdığı bazı detaylar vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimleri bunların başında gelir.

28.12.2021
972
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanan ve yaptırmayı düşünenlerin gözden kaçırdığı bazı detaylar vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimleri bunların başında gelir. Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortası için ödenen primlerin  aylık brüt gelirin %15’ini aşmaması şartı aranır. Bu şartı yerine getiren çalışanlar sigorta için ödediği paranın bir kısmını vergi indirimi olarak alabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası gelir vergisi indirimi sayesinde bir kısmını geri alabileceğiniz vergi indirimi ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Özel Sektörde Ücretli Çalışanlar

Bordro ile maaş alan çalışanlar da  vergi indirimlerinden yararlanabilir. Bu noktada çalışanların vergi indiriminden yararlanabilmek adına sağlık sigortasının primini ödediğini gösteren bir makbuzla ilgili yerlere müracaat etmesi gerekir.  Bunun için makbuz ile çalıştığınız işyerinin muhasebe veya insan kaynakları departmanına gitmeniz yeterlidir. Çalıştığınız yerde ilgili departman muhasebe kaydınızı yaptıktan sonra sağlık sigorta poliçenize göre ödediğiniz toplam primin %15’ini almanız mümkün hale gelir.

Serbest Meslek Kazancına Sahip Olanlar

Ticari, kira veya zirai kazanç elde edenler genel olarak  serbest meslek sahibi kişiler şeklinde tanımlanır. Serbest meslek kazancına sahip olan kişiler ise belli bir maaş dışında gelir elde ederler.

Bu kategoride gelir elde eden kişiler gelir vergisi beyannamesi vererek  muhasebe kaydı yaptırabilir. Ardından tamamlayıcı sağlık sigortası için  vergi iadesi alabilirler. Beyan ettikleri gelire göre %15’ine kadar  tamamlayıcı sağlık sigortası indiriminden yararlanabilirler.

Devlet Memurları

Kamu görevlileri özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilen kesimde yer alır. Sağlık poliçesi ve ödeme makbuzlarını alan devlet memurları çalıştıkları kurumdaki mutemete ibraz ederek gerekli indirimi alabilir. Bu hususta dikkat etmeniz gereken detay sigorta kimin adına yapıldıysa indirim o kişinin maaşı esas alınarak yapılacağı için bunu bilmenizde fayda var.

Tüm bunların yanı sıra kendiniz, eşiniz ve 18 yaşını aşmamış çocuklarınız için de özel sağlık sigortası ya da aile için  tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bu hususta da ödediğiniz priminin %15’ini vergi iadesi olarak geri almanız mümkündür. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları ve daha fazlası için https://www.tamamlayicisaglik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.