Sivilcenin Geçmesi İçin Günlük Hayatta Yapılması Gerekenler

19.03.2021
863
Sivilcenin Geçmesi İçin Günlük Hayatta Yapılması Gerekenler

Tam bir özgüven eksiliği sebebi olan sivilcelerden kurtulmak için neler yapabiliriz, bu konuyu ele alacağız.Ergenlik döneminin başlarında özellikle çok yoğun olarak yaşanan sivilce problemleri,gençler arasında da sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir cilt problemidir.Uzman hekim gözetiminde akne nasıl geçer ? Sorunsalımıza yanıt bulabileceğimiz gibi kendimiz günlük hayatta da bu sorunu çözebilecek bazı yöntemlere başvurabiliriz.

Öncelikle akne yani sivilce ile başınız beladaysa neler yapmanızdan daha çok neler yapmamalısınız bu konuya bir değinelim.Kesinlike ama kesinlikle sivilcelerinizden kurtulmak için onları sıkmayınız.Bu hareket sivilcelerinizi yok etmeyeceği gibi onların bölge üzerinde yayılmasına ve çoğalmasına neden olacaktır.Bir diğer konu ise makyaj konusu.Özellikle kadınlarda görülen bu durum da yapılmaması gereken bir davranıştır.Makyaj sivilceyi gizleme konusunda bir yardımcı olarak görünse de cilt üzerindeki sivilcenin hava almaması nedeniyle sivilce sorununuzu daha da problemli bir hale getirecektir.Israrla makyaj kullanılacaksa eğer su bazlı makyajların kullanılması en azından bir nebze daha sağlıklıdır.Fakat bu makyajda uyumadan önce ciltten atılmalı,temizlenmelidir.

Şimdi sivilcenin nasıl geçeceği ile ilgili neler yapabiliriz birde onlara bakalım.Öncelikle sivilce problemi gözeneğin tıkanmasından kaynaklandığı için bolca duş almanızı tavsiye ederiz.Duş almak gözeneklerin açılmasına etki edeceği gibi temizlik ve rahatlama konusunda da yardımcı olacaktır.Tıkalı gözeneklerin daha kolay açılabilmesi için bolca su tüketiniz.Alkol ve sigara benzeri zararlı alışkanlıklarınızdan tamamıyla kurtulun veya biraz daha azaltın.

Yediklerimiz ve İçtiklerimiz ile Sivilce Problemi

Yediklerinizin ve içtiğiniz sıvıların doğrudan akne sorununuza etki ettiğiniz biliyor muydunuz ? Bilmiyorsanız da öğrenmek üzeresiniz.Baharatlı,yağlı ve kuruyemiş yiyeceklerinden mümkün olduğunca uzak durunuz.Bunları tüketmek yerine A vitamini açısından zengin olan besinleri tüketebilirsiniz.Havuç,armut,elma ve ıspanak A vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir.Narenciye ürünlerini de sıklıkla tüketebilirsiniz.Bunlardan bazıları portakal,limon ve greyfurt gibi meyvelerdir.

Sivilcelerin Temiz Tutulması

Temizlik her konuda olduğu gibi bu konuda da önem arz etmektedir.Zaten sivilceler başlı başına bir iltihap kaynaklı sorundur.Bu nedenden dolayı mutlaka ama mutlaka akne tedavisi için sık sık duş alın ve her gün yüzünüzü yıkayın.

Akne Nasıl Geçer ? Stresten Uzak Durarak !

Sivilce bir cilt problemidir fakat sadece cilt yüzeyinde oluşan şeylerden kaynaklı değildir.Beyninizin içinde olup bitenler tüm vücudunuzu etkilediğini gibi cildinizi de etkilemektedir.Bu nedenle oldukça stressli ortamlardan ve durumlardan uzak kalmanızı öneririz.Unutmamak gerekir ki büyük stress yaşamak daha büyük sivilcelere neden olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.