Sıfır Göbek Diyeti

19.03.2021
1.033
Sıfır Göbek Diyeti

The New York Times’ın en fazla satanlar listesinde bulunan Zero Belly Diet kitabının yazarı David Zinczenko, 14 gün gibi kısa bir sürede göbeğinizi eritebilmeniz için, beslenme planında uygulamanız gereken 14 madde sunuyor.


Babasını obezite yüzünden kaybetmiş ve kendisi de gençlik senelarında kilo problemleriyla boğuşmuş olan Zinczenko, kendisine kalan genetik mirası tersine çevirmek için büyük bir mücadele vermiş ve kendisini 20 senedır sağlıklı yaşam üzerine araştırmaya ve yazmaya adamış. Bilimsel araştırmaların yağ yakımını engel olan öğeleri nasıl tersine çevirebileceğini de uzun yıllardan beri insanlara ulaştırmaya çalışıyor.

Kısa sürede kilo vermenizi sağlayacak “Sıfır Göbek Diyeti”ni bir arkadaşına öneri üzerine hazırlamaya kafaladıktan daha sonra işi daha ciddi bir boyuta taşımış ve diyet 500 kişi üzerinde uygulanmış.

Çalışmaya katılan insanların 2 hafta gibi kısa bir sürede 7 kilo kaybedebildikleri ve göbeklerinin 7.5 santim kadar incelebildiği gözlemlenmiş. Besinlerin genetik yapıları göz önünde bulundurularak hazırlanan diyet, yağların yakılmasını engel olan genetik yapıyı sarsarak zayıflatmayı vadediyor.

1- Kahvaltıdan önce yürüyüş yapın

Sıfır Göbek Diyeti paneli khamlecılarından ve diyetin uygulayıcılarından Martha Chesler, diyetin sonuçlarının hızlıca fark edilebildiğinin altını çiziyor.

6 haftadan kısa bir sürede diyet yardımıyla 10 kiloya yakın zayıflamış ve bel bölgesinde 15 santimden çok bir incelme gözlemlemiş. Bu kafaarının püf noktalarından birisi de sabah yapılan yürüyüşler.

Sabah yürüyüşü ritüelleri iki seviyeye sahip. Birincisi, yapılan araştırmalara göre sabah 8:00’den güneş batana kadar yapılan etkinlikler, etkinliknin yoğunluğu önemsenmeksizin kilo alma riskini azaltıyor.

Araştırmacıların ulaştığı muazzam bir sonuç ise, sabah güneşinin mkısımolizmayı düzenleyerek yağ yakımını artırdığı yönünde. Kahvaltı yapmadan yapılan egzersizlerde, beden enerji kaynağı olarak direkt yağ stoğunu kullanıyor. Aynı zamanda sabah yürüyüşleri kalp ve dolaşım sağlığı için de son derece faydalı.

2- Kahvaltıda yulaf ezmesi yiyin

Tekrar yulaf ezmesi mucizesi ile karşı karşıyayız. Bu diyete göre sabahları yulaf ezmesinden kesinlikle yararlanılmalı. Kilo vermenin yanı sıra, diyeti uygulayanların kolesterol seviyelerinde %25’e kadar düşüş gözlemlenirken, kan şekeri seviyeleri de dengelenmiş.

Önerilen ise sabahları yulaf ezmesi ile taze meyveleri birleştirerek tüketmeniz. Peki, bu beraberliğin mucizesi nedir?

Her ikisinin de çözünemeyen lifler sunması ve kanındaki kolesterol seviyesini düşürerek faydalı bakterileri beslemeleri.

Bedenin bu kombinasyonla bütirik asit tuzu olarak adlandırılan bir madde üreterek yağlanmaya neden olan öğeleri ortadan kaldırıyor. Ayrıca Kanada’da yapılan bir araştırmada, çözünemeyen liflerin, açlığı kontrol etmeye yarayan ghrelin isimli hormonun salgılanmasını sağladığı bulunmuş.

3- Kırmızı meyveler dostunuz

Beslenmenizde yeşil meyvelerden çok kırmızı renkli meyvelere ağırlık vermeniz gerekiyor.

Kavundan çok kırmızı elma veya muzdan çok çilek tercih edebilirsiniz.

Bu meyvelerde flavonoid adında bir bileşen bulunmaktadır ve bu bileşen yağ depolanmasını tetikleyen genetik yapıyı durdurmaktadır.


4- Avokado tüketin

Panele katılanların deneyimledikleri bir diğer gerçek ise, avokadonun hayatı değiştirebilecek bir meyve olduğunu keşfetmeleri. 55 yaşındaki bir khamlecı, programın ilk haftasında 3 kilo kaybetmiş ve meyve tüketiminin önemini derinlemesine kavramış.

Açlık hissi ile boğuşan bu kişi, avokado yardımıyla tok kalmayı kafaarmış. Aynı zamanda, avokadonun cilde ve tırnak sağlığına ne kadar iyi geldiğinin de altını çiziyor.

Avokado, göbek yağlanmasının kafa düşmanlarından. Nutritioon Journal’da yayımlanan bir çalışmaya göre kalp sağlığına yardımcı yağlar içeren avokado tokluk hissi sağlıyor.

Yarım avokado, yenildikten saatler daha sonra bile yemek yeme ihtiyacını %40 oranında azaltıyor. Dahası, doymamış yağlar bel bölgesindeki yağlanmayı da önlüyor.

5- Protein içecekleri

Test paneline katılan 29 yaşındaki Bryan Wilson 6 haftada 8 kilodan fazla zayıflamış.

Protein içecekleri bazen atıştırmalıklarda kusursuz bir takviye sağlayabiliyor.

Hazır içeceklerde onlarca kimyasal bulunabildiğinden onlardan uzak durmak lazım.

O yüzden vegan proteinlere yönelin.


6- Yumurtanın gücünü küçümsemeyin


Kkatiyenrınızı güçlendirmeye yarayan makrobesinler, bu beslenme planının en önemli noktalarından birisidir.

Yumurta ise protein kaynağı olarak kullanılacak en kolay kaynaklardan birisi.

Yumurta bunun yanı sıra kolin adı verilen ve kırmızı et ile balıklarda da bulunan bir besin içerir.

Bu besin karaciğer yağlanmasını engeller.

7- Sıvı tüketimi

Her güne kafalarken, içme suyunuzun içerisine birkaç dilim limon, portakal veya greyfurt katmalısınız.

Aynı zamanda gün içerisinde 8 bardak su tüketmiş olmanız gerekiyor.

Turunçgillerin delimonen adındaki karaciğer enzimlerini güçlendiren antioksidan içerdiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

8- Protein-lif-sağlıklı yağ üçlüsü

Diyetin her öğününde kesinlikle bu üçünü birleştirmeye çalışmalısınız. Hazır yiyecekler fazladan yağ, tuz ve şeker içerdiğinden yiyeceklerinizi oldukça kendiniz hazırlamalısınız.

Sağlıklı çerezler, tatlandırılmamış kuru meyveler, tohumlar veya siyah çikolata gibi besinlerden yararlanırken, bilhassa yer fıstığını es geçmemelisiniz.

Yer fıstığında bulunan genistein ve resvatrol, yağ depolama genlerinin fonksiyonsizleştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

9-Kısa egzersizler

Uzun süreli egzersizler, zaman darlığı veya üşenme gibi nedenlerle işleri zorlaştırabilir.

Fitness salonuna gitmek, üzerini değiştirmek veya duş almak gibi mücadelelerden kaçınan birisiyseniz, kısa egzersiz uygulamalarına yönelebilirsiniz.

Yeni Zelanda’da yapılan araştırmalar, hem erkeklerin hem de kadınların öğünlerden önce 10 dakikalık egzersiz yapmalarının son derece faydalı olduğunu ortaya koyuyor.


10- Besin takviyelerinizi gözden geçirin

Eğer her gün probiyotik ve vitamin takviyesi alıyorsanız, stratejinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Yüksek B vitamini seviyeleri obezite ve diyabet ile uzun süredir ilişkilendirilmekte.

Bunun sebebi yağ genlerini tetiklemesi olarak gösteriliyor. Günlük multivitamin desteği iyi olabilir; yalnız kendinizi “daha çok vitamin daha iyidir” inancından vazgeçirmelisiniz.

Aynı zamanda, ConsumerLab.com’un yürüttüğü bir araştırma, piyasada satılan probiyotiklerin iddia ettiklerinden daha az miktarda sağlıklı bakteri içerdiğini ortaya koyuyor.

11- Tatlı olarak bitter çikolata ve dut
Yapılan yeni bir araştırma ortaya koyuyor ki, kakaoda bulunan antioksidanlar kilo alınmasını engelleyerek kan şekeri seviyesini düşürüyor.

Aynı zamanda, Luisiana State University’de yapılan bir araştırmaya göre çikolata içerisinde bulunanlar midemizdeki mikroplarla fermante olduğunda insülin direncine neden olan genlerin fonksiyonsiz kalmasına ve ödem oluşumunun durmasına neden oluyor.

Dut ise bu fermantasyon sürecini hızlandırarak kilo vermeyi tetikliyor.

12- Doğal somon balığı tüketin
Mkısımolizmanızı hızlı tutmak için ve yağlarla savaşmak için balık kadar dşayetli bir kaynak olamaz. Somon da bu balıklar arasında en en önemlilardan.

Soğuk sularda yetişen ve kalp sağlığı açısından vazgeçilmez olan omega -3 barındıran somon balığını tüketirken, çiftlik balığı yerine doğal somon balığı tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Çünkü doğal somon balığında, kilo almanıza neden olabilecek omega- 6 yağ asitleri çiftlik balıklarına kıykatiyen 20 kat daha az bulunuyor.

13- Yer fıstığı ezmesine güvenin
Gerçek yer fıstığı ezmesi yalnızca fıstık ve belki biraz tuzdan yapılır. Yer fıstığı ezmesi doymamış yağ, lif ve mkısımolizmanı hızlandıran protein barındırır.

Ancak yer fıstığı ezmesinin kilo verme konusu ile ilgili gizli bir silahı daha var: Genistein!

Genistein obeziteyi tetikleyen genler üzerinde doğrudan etki sahibi olduğu için bedeninuzun yağ depolama eğilimini yok eder.


14- Salata tüketimi
Miktar olarak fazla, kalori açısından düşük seviyedeki yeşilliklerden yararlanmakta fayda var.

O yüzden öğünlerinizde bolca salata tüketmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.