Şeker Hastalığı Ameliyatında Bilinen 10 Yanlış!

Şeker hastalığı ameliyatında bilinen 10 yanlıştan önce şeker hastalığı ve şeker hastalığı ameliyatı hakkında sizlere kısa bilgiler verelim.

06.04.2022
362
Şeker Hastalığı Ameliyatında Bilinen 10 Yanlış!

Şeker hastalığı ameliyatında bilinen 10 yanlıştan önce şeker hastalığı ve şeker hastalığı ameliyatı hakkında sizlere kısa bilgiler verelim.

Şeker hastalığı, daha çok hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme ve genetik yapılardan oluşabilen bir hastalıktır. Şeker hastalığı halk arasında tedavisi bulunamayan bir sorun olarak bilinse de şu an teknolojinin gelişimiyle birlikte şeker hastalığı ortadan kaldırılabilmektedir. Şeker hastalığı, pankreasın yeterli insülin üretmediği durumlarda meydana gelmektedir ve yüksek kan şekeri değeri ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Tıpta Tip-2 olarak bilinen şeker hastalığı birçok rahatsızlığında ortaya çıkmasına da sebebiyet vermektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Metabolik cerrahi adı altında yapılan bu ameliyatta Tip 2 diyabet hastalarında uygulanmaktadır. İnsülin direnci çok yüksek ise sorunsuz alınmakta ve kan şekeri düşüklüğü sona ermektedir.

Tip 2 şeker hastalığına sahip olan insanlara, obezite ile mücadele edenlere, kan şekeri yüksek olanlarda ilaç tedavisi işe yaramadığı için şeker hastalığı ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyat kapalı cerrahi olarak yapılır ve kesiler halinde operasyona devam edilir. Midenin %50’lik kısmı çıkarılarak ince bağırsakların yeri değiştirilir. Vücutta yapılan değişiklik ile pankreastan insüline uyarı verilerek etkinliği artırılır. Şeker hastalığı ameliyatından sonra ağrı, akciğer sorunları görülmemektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatının Türleri

Gastrik Bypass

Operasyon sürecinin hemen sonrasında şeker hastalığında gerileme görülmektedir. Metabolizmada ve bağırsaklarda üretilen hormonların tekrar düzenlenmesinde ve daha sağlıklı bir yaşama ilerlemenize yardımcı olunur.

Tüp Mide Ameliyatı

Halk arasında kelepçe ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatında midenin bir kısmı vücuttan alınmaktadır. Bu operasyon sonrasında şeker hastalığının hızla gerilediğini fark eder ve kilo verme sorunu da ortadan kalkarak daha sağlıklı bir yaşam sunar.

SADI-S Ameliyatı

Tüp mide ameliyatına benzeyen bu operasyonda mide tüp haline getirilmektedir. İnce bağırsağın altından kesilerek daha aşağı kısma bağlamaktadır. Şeker hastalarına umut veren bir diğer operasyon türüdür.

Duodenal Switch Ameliyatı

Robotik cerrahi operasyonlarının içerisinde yer alan bu ameliyatta midenin %80’i çıkarılmaktadır. Duodenal Switch Ameliyatı bypass ile birlikte uygulanmaktadır ve şeker hastalığının %80 oranında iyileşmesini sağlamaktadır.

Gelelim şeker hastalığı ameliyatı ile ilgili bilinen 10 yanlışa. Şeker hastalığı birçok nedeni içinde barındıran bir sorundur. Birçok insan şeker hastalığından yakınır ve tamamıyla geçmesini ister. Halk dilinde bilinen 10 yanlışı sizler için derledik.

1.      Ameliyattan Sonra Egzersiz Yapılamaz

Şeker hastalığı ameliyatından sonra egzersiz hafif yürüyüşler ile yapılmaktadır. Halk arasında yanlış bilinen bu süreç, aslında yürüyüş ve hafif koşu ile daha çabuk atlatılabilmektedir. Yalnızca, ağırlık kullanarak egzersiz yapıyorsanız biraz daha ağırlığı hafifleterek yapılması önerilebilmektedir.

2.      Tip-2 Diyabet Operasyonu Çok Risklidir

Şeker hastalığı operasyonunda, her ameliyat süreci gibi riskler bulunmaktadır. Küçük ve çok nadir görülen bu risklerin ölüm gibi travma yaratacak etkisi bulunmamaktadır. Operasyonun riski az bulunmakla birlikte ameliyat süreci de kısadır ve çabucak toparlanmaktadır.

3.      Ameliyattan Sonra İlaç Kullanımı Artar

Şeker hastalığı ameliyatının amacı, vücuttaki insülin hormonunun yeterli olmasını sağlamaktır. Vücut yeterli düzeyde insülin salgılarsa şeker hastalığı kontrol edilebilir hale gelir ve belli bir süre sonra ortadan kaldırılır. Yalnızca ameliyattan sonraki süreçte ilaç kullanımı hafif dozlar ile yer almaktadır.

4.      Şeker Hastalığı Ameliyatından Sonra İyileşemezsin.

Şeker hastalığı ameliyatından sonraki iyileşme süreci 90 gündür. Vücudun sağlıklı kilosuna erişebilmesi ve ameliyatın faydalarını görebilmek için bu süre yeterli olacaktır.

5.      Şeker Hastası Olan Her İnsan Ameliyat Olabilir

Şeker hastalığı çok risk barındıran bir sorun olarak kabul edilir. Ancak şeker hastası olan her insan ameliyat olamaz. Belirli prosedürleri olan şeker hastalığı ameliyatında kişinin vücut kitlesi, ilaç kullanımı ve diyet programına uyumluluğu hakkında yeterli bilgiler alınarak ameliyat süreci başlatılabilir.

6.      Şeker Hastalığı Ameliyatından Sonra Kilo Alırsın

Şeker hastalığı ameliyatından sonra kilo alım oranı çok düşüktür. Ancak kimi insanlarda 2 yıldan sonra kilo alımı görülmektedir. Kilo alımı nedeni ise, egzersiz yapılmaz ve beslenmeye dikkat edilmezse sorun oluşturur. Diyete bağlı kalınırsa kilo alımı olmaz ve hayat kalitesi yükselebilmektedir.

7.      Şeker Hastalığı Ameliyatında Enfeksiyon Kaparsın!

Şeker hastalığı ameliyatı kapalı cerrahi yöntem ile gerçekleşmektedir. Yaranın bulunduğu bölgede enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Risk göründüğü takdirde yeterli önlemler alınarak hastanın ayağa kalkmasına yardımcı olunmaktadır.

8.      Şeker Hastalığı Ameliyatında Hemen Tabucu Olunmaz

Şeker hastalığı ameliyat sonrasında kişi 4-5 gün içerisinde taburcu edilmektedir. Yapılan ameliyatın türüne göre diyet listesi hazırlanır ve kişiye dikkatlice anlatılır. İlaç takviyesi gerekirse verilir ve bu süreç ayrıntılı şekilde takip edilir.

9.      Şeker Hastalığı Ameliyatı Diğer Organlara da Zarar verir

Şeker hastalığı ileri düzeye gittiği andan itibaren diğer iç organlara da zarar vermektedir. Şeker hastalığı ameliyatında böyle bir risk bulunmamaktadır. Şeker hastalığı ameliyatı yalnızca insülin hormonunun yeterli salgılanmasını ve vücut kitle indeksini düşürmek için uygulanan bir yöntemdir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Şeker Hastalığını Tetikler

Hayır. Şeker hastalığı ameliyatında yalnızca insülin hormonunun dengesi sağlanmaktadır. İnsülin hormonu yeteri kadar üretilmezse şeker hastalığının ortaya çıkarır. Ameliyat seçimi de bu yönde olmakla birlikte kişinin vücudunda insülin salgılamasına engel olan durumlarda ortadan kaldırılır.

Dr. Erol Vural bilgi verdi; https://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-nasil-yapilir/

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.