Şeker Hastalarına Büyük Kolaylık

20.03.2021
662
Şeker Hastalarına Büyük Kolaylık

Türkiye Diyabet Vakfı ve diyabet alanında tedavi yöntemleri geliştiren Sanofi işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasının “Servis” kategorisi sonuçlandı. Yarışmaya Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 169 öğrenci katıldı.

 “TİP’ine Bakmadan Alma” projesiyle Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri birinciliği kazandı ve 10 bin liralık ödülün sahibi oldu.

Üniversiteli öğrenciler projesi, marketteki yiyeceklere uygulanan QR kod uygulamasıyla, hastaların aldıkları ürünlerin besin değeri hakkında bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Diyabetlilerin ürün seçerken çektiği zahmeti en aza indirmek için geliştirilen proje,  5 aylık bir çalışmanın ürünü.

Şeker Hastalarının İşi Kolaylaşacak

İşleyişi oldukça pratik olan projenin, mobil uygulaması da şeker hastalarına kolaylık sağlayacak.

Proje kapsamında yiyeceklerin besin ve kalori değerlerinin bulunduğu etiketler hazırlanacak. Ürünlerin üzerine yapıştırılacak etiketler, tüketiciye ışık tutacak. Etikette QR kod ve insülin uygulama bölümü olacak. Böylece diyabetli hasta aldığı ürünün kendisi için sakıncalı olup olmadığını anlayabilecek.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren ve öğrencilere proje sırasında akademik desteği sağlayan fakülte öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Elvan Bakar da öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyduklarını ifade etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.