SAYILARINIZI BİLMEK, KALP SAĞLIĞINIZI KORUR!

Artan stres,sağlıksız yaşam alışkanlıkları,hava kirliliği derken genç yaşına rağmen  kalp krizinden yaşamını yitirenleri görüyoruz.

26.04.2022
839
SAYILARINIZI BİLMEK, KALP SAĞLIĞINIZI KORUR!

Artan stres,sağlıksız yaşam alışkanlıkları,hava kirliliği derken genç yaşına rağmen  kalp krizinden yaşamını yitirenleri görüyoruz.Peki ama ne yapacağız?Kriz geliyorum diyor mu? Bu konuları tanınmış Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk hoca’ya sorduk.

Aile geçmişinizle birlikte kan basıncı, kolesterol ve kalp atış hızı gibi temel kalp sayılarını bilmek sizin ve sağlık ekibinizin kalp hastalığı, inme ve periferik arter hastalığı geliştirme riskinizi belirlemenize olanak tanır diyor Sayın Ertürk

Ama bu anahtar kalp numaraları nelerdir?

BİRİNCİSİ TANSİYON diyor Dr Emre Ertürk ve ekliyor;

 Tansiyon kanınızın vücudunuzda ilerlerken atardamarlarınıza ne kadar sert ittiğinin bir ölçüsüdür. 

Yüksek tansiyon, kanınızın kan damarlarınızın duvarlarına karşı gücü sürekli olarak çok yüksek olduğunda ortaya çıkar.

Kan basıncı okumanız şu dört kategoriden birine girecektir:

 Normal
120/80 milimetreden az cıva veya mmHg kan basıncı değerleri

 Yükselmiş
Sürekli olarak 120-129 sistolik ve 80 mmHg’den az diyastolik okumalar

 Hipertansiyon evre 1
130–139 sistolik veya 80–89 mmHg diyastolik arasında değişen okumalar

 Hipertansiyon evre 2
Sürekli olarak 140/90 mmHg veya daha yüksek değerler”

Yüksek tansiyon neden zararlıdır?

“Yüksek tansiyon zararlıdır; çünkü kalbin daha fazla ANCAK daha az verimli çalışmasına neden olur. Herhangi bir belirti olmadan, yıllarca yüksek tansiyonla yaşamış olabilirsiniz.Yüksek tansiyon kolayca tespit edilebilir.

BİLMENİZ GEREKEN İKİNCİ ÖNEMLİ SAYI KOLESTEROLÜNÜZDÜR. 

Bu mumsu madde tüm hücrelerinizde bulunur ve kanınızda vücudunuz boyunca seyahat eder. Kolesterol iki kaynaktan gelir: karaciğeriniz ve tükettiğiniz yiyecekler.

Kolesterol, arterlerinizin iç tarafında kalın, sert bir tortu oluşturmak için diğer maddelerle birleşerek arterleri daha az esnek hale getirebilir. Bazen bu birikintiler aniden parçalanabilir ve kalp krizine, inmeye neden olan bir tıkanıklık oluşturabilir.”

Yüksek kolesterole sahip olduğunuzda, genellikle LDL veya “kötü kolesterol” olarak adlandırılan ve yeterli yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol veya HDL veya “iyi kolesterol” olmayan çok fazla düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolüne sahip olursunuz. Yüksek kolesterol için hiçbir belirti yoktur.

Normal veya sağlıklı kolesterol seviyeleri yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak farklılık gösterir:

 19 yaş ve altındakiler
LDL kolesterol 110 miligramdan, HDL ise 45 miligramdan fazladır.

 20 yaş ve üstü erkekler
LDL kolesterol 100 miligramdan, HDL ise 40 miligramdan fazladır.

 20 yaş ve üstü kadınlar
LDL kolesterol 100 miligramdan, HDL ise 50 miligramdan fazladır.

ANLAŞILMASI GEREKEN ÜÇÜNCÜ SAYI KALP ATIŞ HIZINIZ VEYA NABZINIZDIR!

Dinlenmiş kalp atış hızınız, egzersiz yapmadığın için ihtiyacınız olan en düşük miktarda kan pompalayan kalptir. Oturuyorsanız veya uzanıyorsanız ve sakinseniz, rahatsanız ve hasta değilseniz kalp atış hızınız normalde dakikada 60 ila 100 atım arasındadır.

Hedef kalp atış hızınız, kalbinize iyi bir egzersiz yapmak için gerekli enerji seviyesine ulaşmak için minimum kalp atış hızıdır. Hedef kalp atış hızınızı bulmak için ilk adım maksimum kalp atış hızınızı belirlemektir.

Maksimum kalp atış hızınız yaşınızdan 220 eksi. Orta derecede egzersiz için hedef kalp atış hızınız maksimum kalp atış hızınızın yaklaşık % 50-85’idir.

Birçok giyilebilir etkinlik izleyicisi, egzersiz yaptığınızda kalp atış hızınızı gün boyunca periyodik olarak izleyebilir.

Son olarak, ailenizin kalbini ve genel sağlık geçmişini anlamak, genel kalp hastalığı riskinizi anlamanın anahtarıdır.

AİLE SAĞLIĞI GEÇMİŞİNİZİ özetlemeniz, ailenizde bulunan belirli koşulları geliştirmek için artan bir riskiniz olup olmadığını doktorunuzun  anlamasına yardımcı olabilir. Risk altındaysanız, riskinizi azaltmak için önleyici tedbirler alabilir veya riskinizi netleştirmek için genetik testlerden geçebilirsiniz.

Genlerinizi değiştiremeseniz ama diyet, fiziksel aktivite seviyesi ve tütün kullanımı gibi bazı yönlerini kontrol edebilirsiniz. Bu yüzden kişisel ve aile sağlığı geçmişiniz ne olursa olsun sağlıklı bir yaşam sürmek çok önemlidir.”

Dr Emre Ertürk,Kardiyoloji Uzmanı, kalp krizi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.