Sağlıklı Kan Şekeri İçin Günlük Tüketim

Sağlıklı kan  şekeri nasıl olur? Günlük tüketimleriniz için ne yapılması gerekir? İşte sizin için önerilenler…

03.11.2021
1.213
Sağlıklı Kan Şekeri İçin Günlük Tüketim

Sağlıklı kan  şekeri nasıl olur? Günlük tüketimleriniz için ne yapılması gerekir? İşte sizin için önerilenler…

Sağlıklı kan şekeri için gün içinde beslenmeniz önemlidir. Yeterli kan şekeri olmadan vücut çalışmayacak olduğundan, beslenme gerekiyor. İnsülin ve glikagon dahil olmak üzere bazı hormonlar aracılığı ile kan şekerinin dengede tutulması önemlidir. Denge, vücudun yeterli enerjiye sahip olması sağlanır. Ya ilerlemesi ile hormonlarda değişiklik olacağından, kan şekeri seviyesi yükselme eğilimine girmektedir. Bunun için önlem alarak hareket etmek gerekir.

kan şekeri

Kan Şekerinin Metabolizma ile İlişkisi

Günlük tüketimi, kan şekerinin metabolizma ile ilişkisi üzerinden belirlemeniz önemlidir. İlk olarak kan şekerinin hızlı yükselmesi aynı hızda düşmesi demektir. Bunun için metabolizmada yavaşlama olabilir. Peki, ne yemek gerekiyor?

  • Düşük glisemik indekse sahip olan yiyeceklerin yenmesi gerekiyor. Bu gıdalar hızlı artış ve azalışın önüne geçiyor olduğundan, kan şekeri dengesinin korunması konusunda etkili oluyor.
  • Bol magnezyum içeren kuru baklagil, avokado, kuru yemiş gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor.
  • Kan şekerini kontrol altında tutmak rafine şekerden uzak durarak da mümkün olacak.
  • Tarçını beslenme alışkanlığının bir parçası haline getirmek önemlidir. Kan şekeri seviyesini korumak için avantajlı olacaktır.

Sunulan önerilere göre hareket etmeniz durumunda, metabolik olarak çok daha avantajlı olacaksınız. Kan şekerinin dengede olması durumunda, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Sağlıklı beslenme ile mümkün.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.