Sağlıklı Bir Yaşam İçin B12 Tüketmek Şart!

Sağlıklı Bir Yaşam İçin B12 Tüketmek Şart! B12 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretiminde, sinir hücrelerinin sağlığının korunmasında VE dna da

26.08.2021
1.030
Sağlıklı Bir Yaşam İçin B12 Tüketmek Şart!

Sağlıklı Bir Yaşam İçin B12 Tüketmek Şart! B12 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretiminde, sinir hücrelerinin sağlığının korunmasında ve DNA üretiminde kilit rol oynar.

B12 eksikliği bu nedenle giderilmelidir. B12 vitamini emiliminde sorun varsa, B12 vitamininden zengin bir diyet veya takviye alınması bu eksikliği düzeltmeyecektir. Eksikliğinin en önemli nedenlerinden biri diyetle B12’nin yetersiz alınmasıdır. Ayrıca B12 vitamininin emilimini sağlayan “intrinsik faktör”ün olmaması da B12 eksikliğinin nedenlerinden biridir. Ayrıca bağırsaklarda herhangi bir hastalığa bağlı emilim bozuklukları da önemli nedenler arasındadır. Eksikliğin nedeni belirlendikten sonra tedavi planı oluşturulmalı ve uygun bir beslenme tedavisi programı ile eksiklik giderilmelidir.

B12 Eksikliğini Önlemek İçin Dengeli Beslenme Şarttır

Kırmızı et, tavuk, balık, hindi, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal bazlı gıdalar çok fazla B12 içerir ve bitki bazlı gıdalardan daha fazla biyoyararlanıma sahiptir. Bu nedenle vegan ya da vejeteryan beslenmeyi benimsemiş, bu besinlerden bir ya da birkaçına alerjisi olan ya da tüketmeyi tercih etmeyen kişiler, beslenmelerini mutlaka bir doktor ya da diyetisyen kontrolünde planlamalı ve eğer varsa takviye almalılar.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.