Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir?

20.03.2021
571
Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir?

Saç hemen hemen herkes için önemli objelerden biridir. Saç insanı oldukça güzel, etkileyici, çekici, seksi ne diye tabir ederseniz o şekilde gösteren bir uzuvdur bize göre. En çok moral bozucu olan şey ise de saç dökülmesi hali ile. Nerede ise hepimiz de saç dökülmesi, yıpranma, kelleşme konusunda oldukça hassas davranmaktayız.

Saç dökülmesi saymakla bitmeyecek birden çok etmen vardır. Saçlar bazen yatarken gözünüze yastığınızın üstünde çarpar, bazen tarakta, bazen oturduğunuz masa da. Saç dökülmesi en can sıkıcı olaylardan biridir. Bu sebeple bazen elimizi saçımıza atar ve saçlarımız dökülüyor mu buna bakarız.

Saç dökülmesinin kimyasal, ruhsal ve kalıtsal etmenleri vardır. Bu kimyasal etmenler arasında ise en önemlisi çinko eksikliğidir. Saçlarımız proteinlerden oluşur. Bu sebeple saçlarımızda ki eksiklikler yıpranmaya ve dökülme ile karşı karşıya bırakır.

Saçlar deriden kopmaz genelde fakat bunu anlamak oldukça zor olmakla beraber saç köklerini incelemek ile daha rahat anlayabiliriz. Bu sebep ile saçlarınız dökülmeye başladığını hissediyorsanız hemen doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Saç dökülmesi bayanlar için çok önemlidir, saç bayanların en önemli güzellik etkenlerinden biridir. Bir kadının saçı ne kadar güzel ve ne kadar süslü ise kadın kendine o kadar güvende hisseder. Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu hepimizin aklında bulunmakta. Bu sebep ile saçlarımıza daha iyi ve güzel bakmalıyız. Şimdi saç dökülmesine ne iyi gelir konusuna başlayarak, bu konu da ki etmenler hakkında bilgi verelim.

1.Saç Dökülmesine Karşı İyi Beslenmek Lazım

Saç dökülmesine karşı iyi gelen yiyecek ve besinler arasında en önemlisi ise deniz ürünleridir. Bu deniz ürünleri hem sağlığımız hem de saçlarımız için oldukça faydalıdır. Tüketilmesi gerekli olan diğer besinleri saymak gerekirse, et ve süt ürünleri en baş sırada yer alır ama bunun yanı sıra kuruyemişler bu konu da daha da etkilidir.

Sağlıklı bir birey için önerilen badem, fındık ceviz gibi besinler saç dökülmesine etki eden demir eksikliğine karşı fayda sağlamaktadır. Bu arada ıspanak da demir eksikliği açısından en önemli sebzelerden biridir.

2.Saç Dökülmesine Karşı Psikolojik Etmenler

İnsanlar açısından psikoloji oldukça önemlidir, nede olsa düşünen tek varlık insanlardır. İnsanlar, ne kadar mutlu olma düşüncesine kapılsa dahi bu yaşayacakları sorunlar oldukça üzücü etmenler doğurabilir. Psikolojinin bozulması ilk önce saçlara etki eder, saçlar da beyazlaşma ve dökülme en çok rastlanan sorunlardan biridir. Bu sebeple psikolojinizi oldukça iyi tutmanızı öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.