Romatoid artrit ve Kalp Hastalığı

Romatoid artrit ve kalp hastalığı hakkında endişelenmek gereken tek şey şişmiş ve ağrılı eklemler değildir. 

12.10.2021
718
Romatoid artrit ve Kalp Hastalığı

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk Uyarıyor; “ROMATOİD ARTRİT KALP DAMAR HASTALIĞINA YAKALANMA İHTİMALİNİ DE NEREDEYSE 2 KAT ARTIRMAKTADIR”

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk Uyarıyor; “Romatoid Artrit Kalp Damar Hastalığına Yakalanma İhtimalini De Neredeyse 2 Kat Artırmaktadır.


Romatoid artrit hakkında endişelenmek gereken tek şey şişmiş ve ağrılı eklemler değildir. Çünkü etkilediği bireylerdeki kalp damar hastalığına yakalanma ihtimalini de neredeyse 2 kat artırmaktadır.

Bu olumsuz etkisi hem kalbin dokularını ve damarları direkt olarak hasarlayabilmesinden hem de kişileri kalp damar hastalığına meyilli hale getirebilmesinden kaynaklanır.

Romatoid artrit ve Kalp Hastalığı

Direkt hasarlayıcı etkisi kronik iltihaptan kaynaklanır.
Bilindiği üzere Romatoid artrit vücudun çeşitli eklem ve dokularında iltihaplanmaya neden olan kronik  bir hastalıktır.  Bu iltihabi süreç esnasında üretilen sitokin adı verilen enflamatuar maddeler hem kalbin çeşitli dokularının hasarlanmasına, hem de kan damarlarını sinsice daraltan damar sertliği sürecinin hızlanmasına neden olurlar. 

Ayrıca hastalığın alevlendiği ataklar esnasında kullanılmak durumunda kalınan steroid türevi ilaçların kullanımının da kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkma olasılığını artırdığına yönelik ciddi akademik yayınlar bulunmaktadır.

Bu direkt etkileri dışında Romatoid artritin dolaylı olarak insanları kalp ve damar hastalıklarına karşı yatkın hale getirebilme durumu da vardır. Bunu nedeni ise toplumda kalp damar hastalıklarına neden olduğu bilinen hipertansiyon, diyabet, obezite, lipid bozuklukları gibi çeşitli risk faktörlerinin bu hasta grubunda ortaya çıkışını kolaylaştırmasıdır.

Örneğin eklem ağrılarına sebep olarak kişilerde hareketsizliğin artmasına, kilo alınmasına yani obeziteye zemin hazırlar. Ayrıca kan lipid profillerini olumsuz etkiler. Öyle ki bu kişilerde topluma göre daha yüksek trigliserid ve daha düşük HDL yani iyi kolesterol seviyelerine rastlanır. Kullanılmak zorunda kalınan steroid türevi ilaçlar ise şeker regülasyonunu olumsuz etkiler. Sonuç olarak da Romatoid artritli insanlarda toplumun geneline göre şeker hastalığına %25, metabolik sendroma ise neredeyse 2 kat daha sık rastlanır.

Damar sertliğini artırıcı, elastikiyetini azaltıcı direkt etkilerinin bulunması ve steroid türevi ilaçların su-tuz metabolizması üzerindeki olumsuz etkileri nedeni ile bu kişilerin hipertansif olma riskleri de toplumun geri kalanından daha yüksektir. Sigara bağımlılığına rastlanma oranı bile diğer insanlardan daha fazladır. 

Tüm bu nedenler bir araya geldiğinde de Romatoid artriti olan kişilerde diğer insanlara göre kalp damar hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme olasılıkları daha yüksek hale gelir.

Bu nedenle Romatoid artriti olan hastalara kendilerini takip eden hekimilerin tedavi ve önerilerini düzenli bir şekilde uygulamaya çalışarak, takiplerini aksatmamalarını, kalp damar hastalığı risklerini azaltabilmek için doğru yaşam alışkanlıkları edinmelerini ve kalpleri ile ilişkili bir yakınmaları olduğunda ya da hekimleri gerekli gördüğünde bir meslektaşıma başvurmalarını öneririm.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.