Reishi Mantarı Hapının Zararları

19.03.2021
744
Reishi Mantarı Hapının Zararları

Kırmızı Mantarın Zararları, Kırmızı mantar diğer adıyla Reishi veya Lingzhi, Polyporaceae ( delikli mantar ) familyasından geleneksel çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar türüdür. Kırmızı mantar, yenilebilir bir mantar değildir.Genellikle erik ağacı ve meşe kütüklerinde, üzerlerinde kendiliğinden oluşan yaklaşık 9 aylık gibi bir sürede yetişen bir mantardır. Kırmızı mantar ( Reishi ), yumuşak, belirgin bir sapı olmayan, altı odacıksız, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır.

Mantarın yaşına göre renk tonlamaları değişmekte alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Diğer mantarlar gibi altında odacıkları boşlukları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerinden yayar. Buruk ve acı bir tadı vardır, tahta gibi serttir. Acı ve buruk tadı yüzünden çoğunlukla taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilmekte ve suda çözdürülerek kullanılmaktadır. İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık iki saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır. İçeriği yüksek miktarda antioksidan nedeni ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirmektedir.
Kırmızı Mantarın Zararları


Bazı uzmanlar kırmızı mantarın faydalarını söylerken bazı uzmanlar da zararlarını kanıtlamışlar. Bu kanıtlanmış zararlardan bazıları Kırmızı mantar, kemoterapi alan hastalarda kullanılmasının sakıncalı olduğunu söylemektedirler. Kırmızı mantarının, bağışıklık sistemi zayıflayan kanser hastalarınca kullanımının arttığını ancak bunun tedavi açısından tehlikeli sonuçlar doğurdu da ispatlanmıştır. Kırmızı mantarın kullanımına bağlı çeşitli ölüm vakaları da olduğu ve bunun kullanımına bağlı karaciğer yetmezliği ve arkasından ölümle sonuçlanan vakalar tıbbi literatürde bildirilmiştir. Sık görülen yan etkileri, baş dönmesi, bulantı, kusma ve kanamaya yol açmaktadır. Bulantı ve kusmaya yol açmasından dolayı, kanama gibi yan etkisinin olması, kemoterapi ve diğer ilaçların etkilerini azaltma sorunları nedeniyle özellikle kemoterapi ile beraber kullanılması, kemoterapi öncesi ve sonrası alınması kesinlikle sakıncalı olduğunu uzmanlarımız belirtmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.