Regl Ağrısını Yenmenin Yolları

Regl ağrısını yenmenin yolları ağrının başladığını hissettiğinizde yatın, ağrı kesici alacaksanız başlayın. ağrı kesiciler en çok ağrı başladığında etkilidir

24.08.2021
808
Regl Ağrısını Yenmenin Yolları

Regl ağrısını yenmenin yolları ağrının başladığını hissettiğinizde yatın, ağrı kesici alacaksanız hemen başlayın. Çünkü ağrı kesiciler en çok ağrı başladığında aldığınızda etkilidir.

Ağrı kesici olarak ibuprofen içeren ilaçlar ilk tercihtir. Her 4-6 saatte bir 400-600 mg ibuprofen alabilirsiniz. Naproksen içeren ağrı kesiciler de çok etkilidir.

Alt karın bölgesini ovmak ve bu bölgeye sıcak kompres uygulamak oldukça etkili olabilir. Isı uygulamak, kasları gevşeterek ağrıyı azaltabilir.

Sıcak bir duş, ağrıyı aynı şekilde azaltabilir.

Germe gibi hafif egzersizler ve yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler yardımcı olabilir.

Zencefil ve ahududu içeren içecekler ve çaylar ağrıyı hafifletebilir. Bu dönemde bu tür içeceklerin tüketimi arttırılabilir.

Kesin olarak kanıtlanmamış olsa da akupunkturun adet ağrılarına iyi geldiğini gösteren bazı çalışmalar mevcuttur.

Adet sancısı aşırı ise ve diyete, beslenme değişikliklerine veya ağrı kesicilere yanıt vermiyorsa doktora başvurmak gerekir.

Ağrı çok fazla ise anatomik bir problem yoksa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bir doktora danışarak doğum kontrol haplarına başlamak ağrıyı tamamen azaltabilir.

https://www.youtube.com/results?search_query=adet+a%C4%9Fr%C4%B1lar%C4%B1

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.