RAMAZAN VE KALP SAĞLIĞINIZ

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tanınan ve sevilen doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk hocamızı özellikle sosyal medyadan ve halk sağlığı programlarından tanıyoruz., Ramazan’da oruç ibadetini yerine getirirken kalp sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Kimler oruç tutamaz gibi merak ettiğiniz soruları cevapladı.

24.03.2022
488
RAMAZAN VE KALP SAĞLIĞINIZ

Bu sene Ramazan ayı 2 Nisan 2022 Cumartesi günü başlıyor.Her yıl olduğu gibi oruç tutarken sağlığımızı korumak için neler yapmamız gerektiğini kıymetli hocalarımıza danışıyoruz. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tanınan ve sevilen doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk hocamızı özellikle sosyal medyadan ve halk sağlığı programlarından tanıyoruz., Ramazan’da oruç ibadetini yerine getirirken kalp sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Kimler oruç tutamaz gibi merak ettiğiniz soruları cevapladı.

“Oruç, genlerimizde olan eski bir gelenektir. Vücudumuz, yiyecek alımı azaldığında iç temizliği yapmak için önceden programlanmıştır. Hücrelerimizin kendi kendini temizleme mekanizması olan otofaji aktive edilir ve yaşlanma süreçleri yavaşlatır. Oruç en iyi yaşlanma karşıtı ilaçtır. Araştırmalar, oruç tutmanın kan basıncının düşmesine, kolesterolün düşürülmesine, diyabetin kontrol altında tutulmasına ve kiloların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. “Kalp hastalığı için en büyük risklerden dördü yüksek tansiyon ve kolesterol, diyabet ve kilodur, bu nedenle ikincil bir etkisi vardır.Bunları azaltırsak, kalp hastalığı riskini azaltabiliriz.

Ramazan ayı boyunca oruç tutmak, vücudu temizlemek için harika bir fırsattır. Ancak pek çok kişi sofralarını şeker ve yağ oranı yüksek sağlıksız yiyeceklerle doldurdukları için bundan fayda görmezler. Oruç, yağları ve toksinleri karaciğerden ve vücuttan uzaklaştırır. Her öğünün karbonhidratları vücudumuz tarafından enerjiye dönüştürülür. Altı saatlik açlıktan sonra başka bir enerji kaynağı aramaya başlar, böylece depolanmış yağları yakar. Periyodik oruç tutmanın daha uzun yaşamanıza, beyin fonksiyonlarını artırmanıza ve nörodejeneratif hastalıkları önlemenize yardımcı olabileceğine dair teoriler de var.”Yine de bir uyarı: Oruç tutmak elektrolit dengesizliğine yol açabilir. Bu, kalbi dengesiz ve aritmilere eğilimli hale getirebilir. Bu nedenle, çok düşük kalorili bir diyet ve protein koruyucu modifiye hızlı diyet de dahil olmak üzere belirli diyetler yazdığımız zaman, bunlar tıbbi gözetim gerektirir. Kan testlerini aylık olarak kontrol ediyoruz ve elektrolit dengesizliğini önlemek için potasyum takviyesi önerebiliyoruz. Bazı çalışmalar ayrıca oruç tutmanın kanseri önlemeye veya kemoterapi tedavisinin etkinliğini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Oruç öncesi ve sonrası yeterli beslenmeye sahip olduğundan emin olmak istiyorsunuz. Ve genel olarak daha az tüketirken, yemek yerken beslenmenizin sağlam olduğundan emin olmak önemlidir.

SAHURDA YEMEK İÇİN SAĞLIKLI YİYECEKLER;

-Meyve ve sebzeler (bunlar hidrasyon için faydalıdır).

-Tavuk veya balık gibi yağsız protein bakımından yüksek yiyecekler.

-Az yağlı yoğurt. Sodyum bakımından yüksek olan veya konserve çorba ve hamur işi gibi şişkinliğe neden olabilecek yiyeceklerden kaçının.”

SİSTEMİ ŞOK ETMEK İSTEMEZSİNİZ ORUCU AÇINCA YAVAS OLUN Orucunuzu açarken birkaç hurma veya başka bir kuru meyve atıştırarak başlamak en iyisidir. Sonra bir mola verin ve sonra ilk başta meyve ve diğer hafif yiyecekleri yiyin.

Kimler Oruç Tutmamalı?

Genel olarak, oruç tutmak sağlıklı bir uygulama olabilir. Tavsiye ederim.Ancak, belirli sağlık koşullarına sahip kişilerde sorunlara neden olabilir

  • Küçük çocuklar
  • Hamile olan veya emziren kadınlar
  • Uzun mesafe seyahat eden insanlar
  • Akut hastalığı olanlar
  • Oruç tutmanın zarar vereceği kronik hastalığı olanlar (örn. şeker hastalığı)
  • Orucun sebebini zihnen kavrayamayanlar
  • Kırılgan veya yaşlı insanlar

Ameliyat veya hastalık sonrası iyileşme sürecinde olanlar muhakkak doktorlarına danışarak oruç tutmaya başlamalı.” Şimdiden Ramazan’ınız mübarek olsun diyor hocamıza verdiği kıymetli bilgiler için teşekkür ediyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.