Prostat Kanserine Her 12 Erkekten Biri Yakalanıyor

19.03.2021
623
Prostat Kanserine Her 12 Erkekten Biri Yakalanıyor

Türkiye’de yaklaşık her 12 erkekten biri prostat kanserine yakalanıyor.

Kanser dünya çapın en fazla görülen hastalık. Bu hastalığın bir çeşidi olan prostat kanserine son zamanlarda daha da sık rastlanıyor. Üroonkoloji Derneği’nin Başkanı olan Prof. Dr. Sinan Sözen, Türkiye’de yaklaşık olarak her 12 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığını belirterek, doktora gitmekten çekinilmemesini belirtti.

Prostat Kanserinin Sebebi Bilinmiyor

Sözen’in amacı, hastalık konusunda şikâyetleri olanların mutlaka doktora başvurmaya teşvik ederek toplumda bir bilinç oluşturmak. 25-29 Eylül arası Dünya Üroloji Haftasısebebiyle bazı değerlendirmelerde bulunan Sinan Sözen, erkeklerde yaygın olarak prostat kanserinin görüldüğünü söyledi. Sözen konu hakkında, “Prostat kanserine neyin sebep olduğu henüz bilinmemektedir. Ürolojik anlamda şikâyetleri bulunan hastaların mutlaka doktora başvurması gerekiyor. Hastalığın ilerlemesinde en temel neden, hastaların utanma sebebiyle doktora gitmekten çekinmesi” dedi.

Dünya çapında en sık karşılaşılan kanser tipinin prostat kanseri olduğunu belirten Sinan Sözen, “Toplanan veriler ülkemizde yaklaşık olarak 12 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığı yönünde” dedi.

Erken Tanı Önemli

Doktor Sözen’in oluşan tümörün başka organlara yayılmadan müdahale edilmesi için erken tanının önemine dikkat çekti. Özellikle ailesinde prostat kanseri bulunan 40 yaş ve üzeri erkeklerin mutlaka ürolog muayenesinden geçmesi gerektiğini söyleyen Sözen, bu kişilerin aynı zamanda PSA kan testini yaptırmasını önerdi. Ayriyeten risk grubunda olmayan erkeklerin de 50 yaşında düzenli muayene ve tahlillere başlamasının altını çizdi.

Sözen, “Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte kanserin tanısında ve tedavisinde ciddi gelişmeler yaşandı. Bu alanda klasik biyopsinin yanında, hedefe direkt yönelik olan biyopsi yöntemi uygulanıyor. Bu yöntem kanserin teşhis ve tanısında büyük başarılara olanak sağlıyor” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.