Pandemi Süreci Kalp Sağlığına Zarar Veriyor!  

Covid-19 enfeksiyonunun kalbe zarar verdiği araştırma sonuçlarında açıkça görülmekte. Ama dahası var..

02.02.2022
722
Pandemi Süreci Kalp Sağlığına Zarar Veriyor!  

Covid-19 enfeksiyonunun kalbe zarar verdiği araştırma sonuçlarında açıkça görülmekte. Ama dahası var..

Pandemi Süreci Kalp Sağlığına Zarar Veriyor!  

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk kalp sağlığı ve pandemi sürecine dair küresel çapta yeni yapılan araştırma sonuçlarını açıkladı.

“COVID-19 enfeksiyonunun kalbe zarar verdiği araştırma sonuçlarında açıkça görülmekte. Virüsün pozitif olduğu her 4 kişiden 1’ inin  kalplerini etkilediğini söylediğini gösteriyor.   COVID virüsü ile kan pıhtısı oluşumunda kesin bir artış olduğu için bazen kalp krizi riski de artıyor. 

Ayrıca, COVID’nin düzensiz kalp atışlarına veya bazen kalp içinde iletim sorunlarına yol açabileceğine dair çok açık kanıtlar var  Pandemi kalp dostu yaşam alışkanlıklarını bozdu . Gün boyunca  oturduklarını söyleyenlerin sayısı pandemiden  önce %33 iken pandemiden sonra %38’e yükseldi. Ve  en önemlisi depresyon riski arttı,buna bir de sağlıksız beslenme alışkanlıkları da eklenince kalp krizi,felç,yüksek tansiyon hastalıklarından doğan riskler arttı. İnsanlar sağlıklı yaşam tarzlarını sürdürmeye olan ilgilerini kaybederlerse, uzun vadede bir sorun yaratacaktır, çünkü bir kez atardamarlar tıkandığında veya yüksek tansiyonunuz kalp kasında bir sorun oluşturduğunda, bu sorunları kısa sürede tersine çevirmenin bir yolu yoktur  Kilo alımının, özellikle de karın bölgesindeki yağlanmanın insülin direncinin bir işareti olduğunu ve diyet ve egzersiz alışkanlıklarınızı iyileştirmeniz gerektiğinin bir işareti olduğunu LÜTFEN unutmayın! 

Çünkü kalp hastalıklarının %90’ı  sağlıklı beslenme , düzenli egzersiz, düzenli sağlık kontrolü (erken teşhis için hayati) ve tabi sigara içmeyerek ÖNLENEBİLİR!” diyor hocamız.Kıymetli bilgileri için kendisine teşekkür ediyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Erdoğan ermiş dedi ki:

    Teşekkürler verdiğin bilgiler için