Otizmli Bireylere Özel Sağlık Sigortası

Otizmli nedir? Otizm, spektrum bozukluğu bireyin sözel ve sözel olmayan yöntemler ile iletişim kurmakta zorlanmasıdır.

31.10.2021
480
Otizmli Bireylere Özel Sağlık Sigortası

Otizmli nedir? Otizm, spektrum bozukluğu bireyin sözel ve sözel olmayan yöntemler ile iletişim kurmakta zorlanmasıdır.

Otizm nedir sorusunun yanıtı verilmiştir. Bu hastalık 0-3 yaş arasında tespit edilir. Çoğunlukla her şeye karşı sınırlı bir ilgiye sebep olan, nörolojik bir sorundan ortaya çıkan gelişimsel bozukluk olarak tanımlanıyor.

Otizmli Bireylerin Sağlık Hakları

Otizm tedavisi pahalı olduğundan, otizmde farkındalık yaratmak tedavi yöntemlerinin en detaylı şekilde ele alınması, sağlık haklarının detaylandırılması son derece önemlidir. Muayene ve tanı sonrasında otizm bulunan kişinin durumu sağlık raporu ile teyit ediliyor. Otizmli olduğu kurul rapor ile kesinleşmiş olan kişiler 18 yaşına gelene kadar GSS kapsamında genel sağlık sigortası kapsamında yararlanırlar. 118 yaşını aşan kişiler bireysel olarak ya da ailelerin üzerinden sağlık sigortasından faydalanır.

Antalya'da Otizm Farkındalık Sempozyumu - Türktoyu - Türk Dünyasını Keşfet
Otizm nedir

Özel sağlık sigortası

Sağlık sigortasının olmaması durumunda ya da tamamlayıcı bir unsur olarak özel sağlık sigortasının avantajları değerlendirilir. 18 yaşını geçen bireyler özel sağlık sigortası ile otizm tedavisi kapsamında hizmet alabilir. Bu sayede tedavi sürecince, otistik bireyin daha sosyal olması, kendisini daha iyi hissetmesi gibi etkileri olacaktır. Tedavi süreci tamamlanmayan, süreç olarak devam eden bir hastalık olduğundan, kişinin kendisini nasıl hissettiği son derece önemlidir.

Verilen bilgiler kapsamında otizm tedavisi için haklar için detaylar bilerek hareket edebilirsiniz. Sağlık sigortası detaylarınız da önemli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.