Organik Gübrelerin Kullanım Sebebi

Doğal kaynaklı olan organik gübreler, toprakta bulunan tüm bitkiler için fayda sağlayan mikroorganizmaları beslemekle kalmaz, aynı zamanda toprak yapısını da iyileştirir.

26.03.2022
842
<strong>Organik Gübrelerin Kullanım Sebebi</strong>

Doğal kaynaklı olan organik gübreler, toprakta bulunan tüm bitkiler için fayda sağlayan mikroorganizmaları beslemekle kalmaz, aynı zamanda toprak yapısını da iyileştirir. Organik kaynaklardan elde edilen ve bitkilerin emmesi gereken besin maddelerini toprağın yapısını bozmadan bitkilere aktarabilen gübrelere kompost yani organik gübre denir. Normal şartlar altında bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri toprakta bulunur. Bitkiler bu besinlerin bir kısmına doğrudan erişime sahipken, parçalanmamış halde başka bir parçaya ulaşamaz.

Meyve ve sebzeler.

Organik Gübrelerin İşleyiş Şekli

Genel kapsamda organik gübre, bitkisel besinlerin önemli bir kaynağıdır aynı zamanda bir toprak düzenleyicidir. Bu çevre dostu gübreler toprak mikroorganizmalarını besler, bitki kök gelişimini destekler ve ek olarak toprak yapısını iyileştirir. Organik gübreler toprağın su ve besin tutma kapasitesini artırmaya, toprağı iyileştirmeye, yağmur ve rüzgâra karşı toprak kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Bitkiler ihtiyaç duydukları besinleri aldıktan sonra bile organik gübreler toprağı iyileştirmeye devam eder. Ayrıca, organik gübre kullanımının artmasıyla birlikte toprağın bileşimini ve dokusunu iyileştirmenin yanı sıra, bu toprakta yetişen bitkiler daha güçlü ve sağlıklı büyür. https://www.hortiturkey.com/yazilar/organik-gubre-nedir-ne-ise-yarar sitesinden temin edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.