Online Terapi Nedir?

Online terapi diğer geleneksel yöntem olan yüz yüze terapi gibi birçok esaslara dayanır. Bu esaslar sayesinde hem danışanın hem de terapistin hakları korunur.

15.03.2023
275
Online Terapi Nedir?

Online terapi diğer geleneksel yöntem olan yüz yüze terapi gibi birçok esaslara dayanır. Bu esaslar sayesinde hem danışanın hem de terapistin hakları korunur. Bu yöntemin gerçekleştirilmesi için bazı kuralların belirlenmiş olması gereklidir.  Dünyanın neresinde olunursa olunsun bir internet bağlantısı ile gerçekleşebilecek bu yöntemin fayda sağlaması için genel geçer kurallar içermesi gerekir.

Gizlilik ilkesi önemlidir. Danışan gizliliğinin sağlanması ve danışanın rahat hissetmesi için terapi sırasında danışan ve terapist dışında kimsenin olmaması gerekir. Terapi yapılan ortamın aydınlık ve sessiz olması terapinin faydasını arttırır. Terapi yapılacak teknolojik cihazın bağlantısının kesintiye uğramaması için önlem alınır. Geleneksel terapi yönteminde nasıl önem veriliyorsa iki tarafta giyimine dikkat ederek terapiye katılır. Hem danışan hem de terapist, terapi süresi boyunca telefonlar ile bölünmemesi için gerekli önlemleri alırlar.

Online Terapi Avantajları

Günümüzde zaman çok önemlidir. Herkes zamanını kaliteli bir şekilde geçirmek, zaman harcamalarını planlı gerçekleştirmek ister. Online terapi de zaman sınırlaması ve mekan sınırlamasına sahip olmadığından yoğun çalışan insanlar tarafından kolaylıkla ve güvenilir şekilde tercih edilir. Bu özellikleri sayesinde de gün geçtikçe bu yöntemin kullanımı artar. Online terapi yöntemi insanlara ideal şartlarla, bahanelerinden kurutulmaları için kolaylıklar sağlar.

Bazen insanlar yataktan çıkmaya bile üşenir olurlar. Bu gibi zamanlarda evden çıkmak bile bir sorundur. Online terapi için mekân, konum sınırlaması olmadığından avantajlıdır. Destek almak istemeyen insanların en çok sığındığı bahanelerden biri de “zamanım yok” bahanesidir. Online terapi sayesinde zaman sıkıntısı da ortadan kalkar, istenilen zamanlarda daha uygun ücretlerle danışanlara hizmet verilir.

Online Terapi Hangi Hastalıklarda Tercih Edilebilir?

Online terapi danışan ve terapistin bir internet bağlantısı sayesinden sanal bir ortamda bulunması ile yapılır. Ama bazı durumlarda bu yöntem kullanılamayabilir. Ağır travmalar ve kişilik bozuklukları yaşayanlar için uygun bir yöntem olmayabilir. Bu gibi durumlarda geleneksel yöntem olan yüz yüze terapi yöntemi tercih edilir. Bunlar dışında birçok rahatsızlığın tedavisi için tercih edilecek bir yöntemdir.

Online terapi yönteminin uygulanabileceği rahatsızlıklar sıralanırsa;

  • Depresyon
  • Kaygı bozukluğu
  • Fobiler
  • Yeme bozuklukları
  • Uyku bozuklukları
  • Sınav stresi
  • Ergenlik dönemi sorunları
  • Alkol ve madde bağımlılıkları
  • İletişim sorunları

görülür. Bu rahatsızlıkları yaşayanlar tarafından bu terapi yöntemi güvenle tercih edilir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.