Nasıl Zayıflarım?

19.03.2021
1.261
Nasıl Zayıflarım?

Bu soruyu her gün her öğünde, misafirlikte, açık büfe restoranlarda, arkadaş buluşmalarında yemekle karşılaşınca kendimize soruyoruz. Bu sorunun cevabı bir tane değil. Birçok kombinasyondan oluşacak şekilde bir cevabı vardır. Her diyetisyene göre genel olarak aynı olmakla birlikte, herkesin kendine göre bir tarzı vardır. En doğru olan bir sağlık uzmanına başvurarak vücudunuza uygun şekilde kilo verme sürecinizi başlatmanızdır. Biz fazla kilolardan kurtulmak mücadelesinin ana kriterlerinden bahsedeceğiz.

Kilo vermenin ana fikri yediğimizden fazla kalori harcamaktır. Bunun için de 3 kombinasyonumuz bulunmaktadır.

1) Az yiyip, hareket miktarını değiştirmemek
2) Hareketi artırıp, yemek miktarını değiştirmemek
3) Hem az yiyip, hem de hareketi artırmak
Bu üç madde dünyadaki tüm kilo verme serüvenlerinin temel taşlarıdır. Bizim tavsiyemiz 3. Maddeyi biraz deforme ederek uygulamanızdır. Sağlıklı beslenip, hareketi artırmak hızlı kilo vermek için en ideal yöntemlerden bir tanesi. Hem de kalıcı kilo nasıl verilir sorusunun gerçek cevabı “Sağlıklı beslenme ve hareketi artırılmış bir yaşam”dır.

Hızlı Kilo Vermek

Birçok kişi senelerce sürerek aldığı kiloyu 2-3 ay içinde vermek ister. Halbuki böyle bir dünya yoktur. 5 senede alınan bir kiloyu 2-3 ayda vermek asla ve asla sağlıklı bir yöntem değildir. Bu şok diyetlerde elbette yapılır. Manşetlerde hızlı zayıflamak diye sizi cezbeden diyet listeleri gözünüzü boyuyor olabilir. Ama hızlı kilo verenlerin o kiloları çabucak geri aldığına da tanık olmuşsunuzdur.Almasa bile psikolojilerinin nasıl bozulduğuna da tanık oldunuz mu? Ayda kaç kilo vermeliyim sorusunun en ideal cevabı 2-3 kg arasıdır. Eğer düzenli kilo verme süreciniz varsa 1 kg bile verseniz mutlu olmalısınız. 1 senede 12 kg yapar ve ne kadar kalıcı bir kilo verme olduğunu 3-4 sene sonra anlayacaksınız.

1 haftada 5 kilo verdiren diyetler sizi kandırmaktan bir şey değildir. Çünkü size yapılan o şok diyetlerde verdiğiniz büyük çoğunlukla ödem yani sudur. 2-3 kilogramı da enerji olsa siz 5 kilo verdim zannederek aslında 2-3 kg bir şey vermiş oldunuz. Peki gerçekten mi verdiniz? Bir sonraki hafta normal yaşamınıza dönünce o verilen hızlı kiloları geri almayacak mısınız? Aç kalmadan fazla kilo vermek değil mi asıl hayalimiz? Ya da hep kilo vermek için sürekli öyle kıtı kıtı düşük kalorili diyetler mi yapacağız? Zaten bu şekilde beslenme sadece yağlarınızı değil vücudunuzun protein gibi önemli yapıtaşlarını da yakacak. Bu hem kas gücünüze hem de beyninize büyük zarar verir. Diyetin zararları diye bir kitap yazılsa hiç fena olmaz hani

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.