MYK Mentor Koçluğu

MYK Mentor Koçluğu, koçluk eğitimi almış, koçluk alanında başarılı bir geçmişe sahip olan ve MYK standartlarında donanıma sahip kişidir.

27.10.2022
582
MYK Mentor Koçluğu

MYK Mentor Koçluğu, koçluk eğitimi almış, koçluk alanında başarılı bir geçmişe sahip olan ve MYK standartlarında donanıma sahip kişidir. MYK Mentor Koçu, diğer koçların temel koçluk yetkinliklerini anlama ve uygulama konusunda büyümelerine yardımcı olur.

Mentor koç, bir koç için faydalı olabilecek bilgileri paylaşır. Deneyimi ve bilgeliği ile koçların meslek hayatında karşılaşabilecekleri sorun ve durumlar ile ilgili onlara ışık tutar.

ICF Mentor Koçluk ve MYK Mentor Koçluk

ICF tarafından akredite edilmiş bir program ile koçluk serüveninize başlamak istiyor ya da hâlihazırda devam ettirdiğiniz koçluk mesleğinizde unvan atlamaya karar verdiyseniz mentor koçluğa ihtiyacınız var demektir.

ICF başlangıçtan en ileriki aşamaya kadar bütün sertifikalandırmalarında 10 saatlik mentor koçluğu hizmeti almayı şart koşmaktadır. 10 saatlik mentor koçluk çalışması grup olarak veya bireysel şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak bu çalışmaların en az 3 saati mentor koç ve koç ile birebir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu 10 saatlik program 3 ay içerisinde tamamlanmalıdır.

Mentor Koçunuz, başvurduğunuz yeterlilik belgesinde veya daha yüksek bir yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. Örneğin PCC unvanı almak istiyorsanız mentor koçunuz PCC veya MCC unvanlı olmalıdır. Mentor koçunuz, mentor koçluğunuzu tamamladıktan sonra ICF’e sunulmak üzere size resmi bir Doğrulama Mektubu verir. Bu şekilde mentor koçluğu aşamasını tamamlamış olursunuz.

MYK Mentor koçluğu MYK’nin değerlendirme sürecine entegredir. Bu program sizi MYK Koç Seviye 6 Sınavına hazırlar. MYK Mentor Koçluğu beş dersten oluşur:

1. DERS: Programa giriş/sınav süreci

2.DERS: İş sağlığı güvenliği, çevre koruma, iş organizasyonu, kalite ve mesleki gelişim yeterliliği

3.DERS: Koçluk sürecini yapılandırma ve yürütme

4.DERS: Koçluk süreci, müşteri görüşmesi süreci

5.DERS: Geri bildirim uygulaması ve mülakat

MYK koçluk sınavına girecek koç adayları en az 60 saatlik koçluk eğitimini tamamlamış olmaları gereklidir. MYK Mentor koç, koçlara yaptıkları uygulamalar ile ilgili gerekli pratik bilgileri verir ve bu yolla gelişimlerini ilerletmeyi sağlar. MYK Koçluk sınavında 80 ve üstü puan alan adyalar MYK Koç Seviye 6 Belgesini almaya hak kazanırlar.

Bilgi Akademi PCC unvanlı bir ICF koçu olan Nursel Kalender tarafından kurulmuştur. Ankara’da yer alan Bilgi Akademi, 25 yılı aşkın bir süredir koçluk hizmetleri vermekte ve koçluk eğitimlerini gerçekleştirmektedir. Hizmetler hakkında daha fazla bilgi almak veya randevu oluşturmak için 0312 557 02 72 ya da 0530 582 0741 telefon numaralarından iletişime geçebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.