Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, sindirim sistemimizi düzenlemek, miniklerimizin boyunu uzatmak bizimse ilerleyen yaşlardan oluşabilecek kemik erimelerimizi engellemek gibi sayısız faydası olan ve içinde onlarca vitamin bulunan yoğurt diyetisyen listelerinin hep en başında yer alı

23.11.2021
1.027
Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, sindirim sistemimizi düzenlemek, miniklerimizin boyunu uzatmak bizimse ilerleyen yaşlardan oluşabilecek kemik erimelerimizi engellemek gibi sayısız faydası olan ve içinde onlarca vitamin bulunan yoğurt diyetisyen listelerinin hep en başında yer alır.

Çok tüketmemiz gereken yoğurdu şekillendirmek için farklı yollara başvururuz ve bu yolların en sık kullanılanı hep meyveli yoğurt olmuştur fakat bu yararlı besinin meyveli halini marketten aldığımız takdirde için çok sayıda katlı maddesi olduğunu göreceğiz. Bu katkı maddelerini sıfıra indirerek kendi meyveli yoğurdumuzu evde yapmaya ne dersiniz? Buyurun beraber yapalım. Çeşit çeşit meyvelerden yapabileceğimiz meyveli yoğurdun bugün tek çeşidine bakarak çilekli yoğurt yapalım fakat bu tarifi her türlü meyvede kullanabileceğinizi unutmayın.

Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır? • Nasıl Yapılır?

İşte ihtiyacımız olan malzemeler:

Gerekli Malzemeler

  • 3 litre süt
  • Yoğurt mayası
  • 1 kilo çilek
  • Bal

Hazırlanışı

  • Tenceremizi ocağa alıp sütümüzü ekliyoruz ve sütümüz kaynayana kadar bekliyoruz. Sütümüz kaynadıktan sonra 45 dakika pişirmeye devam ediyoruz bu sayede sütümüzün içinde istemediğimiz bakterileri öldürüyor ve tertemiz yapıyoruz. Aynı zamanda bu sayede sütün içindeki fazla su miktarı buharlaşacak ve bu sayede yoğurdumuz daha katı bir hal alacaktır.
  • Sütün kaynaması esnasında taşmaması için kaşığımızı içine bırakalım. Daha sonra altını kapatıp dinlenmeye bırakalım ve 40-45 derece sıcaklığa inene kadar bekleyelim. Sütün 40-45 derece olduğunu anlamak için süte parmağımızı batıralım, 10 saniye içinde tutabiliyorsak idealdir.
  • Mayalama işlemi için bir bardağa biraz süt alalım ve kenara alalım, içine yoğurt mayasını ekleyip iyice karıştıralım ve 30 dakika daha dinlendirelim.
  • Sütümüzü yoğurt yapacağımız kaba alalım üzerine de mayayı ekleyip güzelce karıştıralım, kenara kaldıralım ve kabı asla oynatmayalım. Üzerini hava alabileceği bir bezle kapatıp etrafını güzelce saralım. Asla soğuk olmamalı. 12 saat boyunca mayalanmaya bırakalım. 12 saatin sonunda istediğimiz gibi kıvamlı yoğurdumuz hazır. (Dilerseniz bu aşamadan sonrasını hazır yoğurtla da yapabilirsiniz.)
  • Çileklerimizi saplarından ayırıp güzelce yıkadıktan sonra ufak parçalara ayırıp blenderden geçiriyoruz ve püre haline getiriyoruz. Birkaç tanesini üzerini süslemek için ayıralım.
  • Yoğurttan alıp kavanozumuzun yarısına kadar koyuyoruz ve üzerine dilediğimiz miktarda bal ekliyoruz. Çileğimizden dilediğimiz kadar ekliyoruz. Ben tercihen yoğurt miktarından biraz az koyuyorum ve malzemeleri iyice karıştırıyoruz.

Çilekli yoğurdumuz hazır. Üzerini kenara ayırdığımız çileklerle süsleyebiliriz. Şimdiden afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.