Meyve Neye İyi Gelir

19.03.2021
1.361
Meyve Neye İyi Gelir

Meyve Neye İyi Gelir sorusunun cevabını merak edenler için kaleme aldığımız bu makalemizde dünyanın hafif ve bol-gizemli besin kaynakları olan ve binlerce farklı çeşide ayrılmış olan meyvelerin birkaç faydası üzerinde duracağız. Meyve insanın binlerce yıldır vitamin mineral kaynağı olmaya devam ediyor. İnsanoğlunun elzem bir besini olan meyveler  çeşitli hastalıklara karşı direnç sağlıyor.  Doğanın bize en değerli hediyesi olan Meyveleri yemek vücudun sağlık durumunu korumanın en iyi yoludur. Diyetler için de meyveler vazgeçilmez kaynaklardır öyle ki bir diyette meyve yoksa o diyetten bile sayılamaz. En azından sağlıklı bir diyet en az 3-4 porsiyon meyve barındırmalıdır.

 Diyet ve Meyve

Meyveler kalori olarak  düşüktür ve neredeyse ihmal edilebilir yağ içeriğine sahiptir, bu nedenle kilo vermek isteyenler için ideal besinlerdir. meyveler arasında portakal papaya limon mandalina gibi turunç giller serbest radikalleri yok ederler. Oksidadif stresi azaltırlar. Bu meyvelerdeki C vitamini suda çözünür. C vitamininin çok iyi bir antioksidan olduğunu da unutmamak gerekir. Meyvelerden greyfurt hem şeker hastaları için idealdi hem de bünyemizin detoksifikasyonu için gereklidir. Ayrıca kiraz erik kivi yaban mersini kalp hastalıklarını önlemeye yarayan çok önemli meyvelerdir.

Meyve Faydaları

Meyvelerin bir diğer yararı ise %90 oranında su içermeleridir vücutta ödem oluşmasını engelleyen meyveler toksinlerin atılmasını sağlarlar. Azot N atıklarını da vücuttan atarlar.

Vücuda Yararlı Diğer Meyveler

Vücuda çok yararlı olan diğer meyveler arasında yaş ve kuru incirler, hurma çeşitleri, normal ve kuru üzümler ve kayısı gibi kuru meyveler, birer enerji deposu olmakla beraber Ca Fe kalsiyum ve demir içerdikleri için çok yararlıdırlar. Meyvelerin bir diğer yararı da sizi tok hissettirmektir ki bu da abur cubur yemenizi engeller. Meyvelerin yüksek lif oranına sahip olması metabolizmanın çok rahat işlemesi demektir. Sindirim sistemine yardımcı olan meyveler boşaltım sistemi dolaşım sistemi hatta solunum sistemini de düzenleyici etkiye sahiptirler. Ancak yatmadan hemen önce meyve tüketmeniz önerilmez. Bunun dışında hangi diyeti uygularsanız uygulayın mutlaka günlük öğünde bir iki porsiyon meyve bulundurun.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.