Lazer Kesim Makinesi Nedir

Lazer kesim makinasılazer ışığını kullanarak materyalleri kesmeye veya kazımaya yarayan araçlardır.

26.03.2022
959
Lazer Kesim Makinesi Nedir

Lazer kesim makinasılazer ışığını kullanarak materyalleri kesmeye veya kazımaya yarayan araçlardır. Pek çok farklı sektörde lazer kesim makineleri uzun yıllardan bu yana kullanılıyor. Makineler üzerlerinde bulunan konfigürasyona göre farklı sertlikte ve nitelikte malzemeleri işlem yapma kapasitesine sahiptir. Camdan çeliğe plastikten tekstile hemen her türlü malzemede lazer kesim makinesi ile işlem yapılabilir. Lazer kesim makineleri yapıları gereği hassas ve hatasız sonuca ulaşıyorlar. El ile yapılması çok uzun sürecek işlemleri yüksek hızda ve problemsiz bir şekilde yapabilirler. Lazer ile yapılan kesme işlemlerinde diğer klasik yöntemlere oranla çok daha kusursuz bir işlem gerçekleşmiş olur. 

Lazer Kesim Makineleri 

Lazer kesim makinesi kesilen veya kazıma yapılan bölgenin sonradan bir iyileştirme işlemi yapılmasına gerek yoktur. Lazer kesim makineleri özellikle materyalin seri üretim ile elde edilmesinin mümkün olmadığı ve hızla gerek duyulan zamanlarda bir kurtarıcı niteliğini taşır. Ayrıca kişiye özel ürünlerde olduğu gibi materyalin eşsiz ve tek seferde üretilmesi gereken durumlarda kalıp maliyeti olmadan bilgisayar ortamında hazırlanan parçanın lazer kesim makineleri ile üretilmesi mümkündür. Lazer kesim makinası fiyatları makine özelliğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Lazer Kesim Makinesi Özellikleri 

Lazer kesim makinesi ahşap pleksi cam gibi materyalleri istenilen ölçüde kesim kazıma ya da yakma işlemi yapabilen makinelerdir. Lazer kesim makineleri beş farklı bölümden oluşur bunlar:

  • Lazer kaynağı
  • Makine gövdesi
  • Hareketli motorlar
  • Soğutma güç kaynağı ve vakum motoru
  • Kontrol kartı

Bunlar lazer kesim makinelerini meydana getiren bölümlerdir. Lazer kesim makinelerinde yer alan lazer kaynağı metal tüp ya da cam tüp şeklindedir. Lazer kesim makinelerinde makine gövdesi boyutları açısından farklılık gösterir. Ev tipi lazer kesim makineleri mini ve orta büyüklükte ve büyük boy lazer kesim makineleri mevcuttur. Lazer kesim makinelerinde makinenin boyutu ve hız ayarına göre step motor ve servo motorlar kullanılır. Bu motorlar bilgisayardan makineye gönderilen çizimin malzemeyi işlenmesi esnasında lazer başlığını istenen bölgeye götürme işlemini sağlar. Lazer kaynağındaki suyun soğutulması malzemeden çıkan duman ve kokunun vakumlanması amacı ile farklı motorlar kullanılır.

Lazer Kesim Makinesi Nasıl Çalışır 

Lazer kesim makineleri pek çok farklı materyal üzerinde kullanılabilir. Bu materyaller çelik plastik ahşap cam pleksi kağıt ya da kumaş olmak üzere sıralanabilir. İnsan gücü ve el ile yapılması çok uzun zaman alan işlemler bu cihaz sayesinde rahatlıkla yapılabilir. Cihazın yapısı ve mekaniği geriye kesme kazıma veya yakma gibi tüm işlemler hızlı ve kusursuz bir şekilde yapılabilir. Lazer kelime anlamı olarak radyasyonu uyarılmış emisyonu ile ışık yükseltmesidir. Bu anlamda lazer kesim makinesinin çalışma sistemi de şöyle anlatılabilir. Cihaz içerisinde yer alan cam veya metal tüpün içinde bulunan lazer kaynağına elektrik verir. Bu elektrik aracılığı ile lazer ışığının halini alır ve bu ışın işlem yapılacak alana iletilir. Bu sayede materyal istenildiği şekilde kesilebilir ya da kazıma yapılabilir.

Lazer Kesim Makinesi Ne İşe Yarar 

Lazer kesim makinelerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan bu makineler insanların kendi gücü ile yapamayacağı pek çok işlemi kolay bir şekilde yapabilir. Özellikle kalın ve sert yapıda olan materyaller bu cihazların kullanımı ile çok çabuk ve hatasız bir şekilde işlenebilir. Siz de https://www.sanayiden.com/lazer-kesim-makinalari sitesini ziyaret ederek ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olan lazer kesim makinelerini inceleyebilir ve güvenle satın alabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.