KOLTUK ALTI KALP AMELİYATI NEDİR?

19.03.2021
1.144
KOLTUK ALTI KALP AMELİYATI NEDİR?

Günümüzde teknoloji ve tıp hızlı bir şekilde gelişme kaydetmektedir. Bu sayede kalp ve damar gibi zor sistemlerde dahi başarılı ve güvenilir operasyonlar gerçekleştirilebiliyor. Gelişen tıp ile birlikte kalp damar cerrahisinde başarılı sonuçlar veren yöntemlerden birisi de ‘’Koltuk Altı Kalp Ameliyatı’’ oldu.

Bilimsel adı sağ anterolateral mini-torakotomi olan koltuk altı kalp ameliyatı, açık kalp ameliyatının, koltuk altı bölgesinden yaklaşık olarak 6-7 santimlik kesi ile gerçekleştirilmesinden oluşur. Bu operasyonda herhangi bir kemik kesilmez. Ameliyat, kaburgaların arasından girilerek gerçekleştirilir.

Açık kalp ameliyatında standart olan teknik göğüs ön duvarının kesilmesiyle gerçekleştirilen ameliyattır. Bu yöntem, oldukça güvenilirdir ve rahat bir çalışma ortamı sunar. Fakat ameliyat sonrasında kemiğin kaynamasının ciddi bir zaman alması ve sabit tutulması hastaları sıkıntıya sokabiliyor. Hastaların normal hayatlarına dönmeleri zaman alıyor. Fakat koltuk altı tekniği kullanıldığında, herhangi bir kemiğin kesilme durumu olmadığı için, ameliyat sonrasında hastaların yaşadığı süreç çok rahat geçmektedir. Hastalar normal hayatlarına kısa sürede dönerler.

KOLTUK ALTI KALP AMELİYATI HANGİ HASTALARA UYGULANMAKTADIR?

Bu teknik, kadın veya erkek, yaşlı veya genç fark etmeden her hastaya uygulanabilen ve olumlu sonuç veren bir tekniktir. Fakat bu ameliyat tekniği özellikle doğuştan kalp hastalarında, kalbin delik olduğu durumlarda tercih edilir. Son zamanlarda kalp tümörü olan hastalarda da uygulanmış ve başarılı sonuçlar vermiştir. Bunun yanı sıra mitral kapak cerrahisi, aort kapak cerrahisi, triküspit kapak cerrahisi olacak olan bütün hastalara bu ameliyat tekniği rahatlıkla ve güvenle uygulanabilir. Hepsinden önemlisi 2. kez kalp ameliyatı geçirecek olan hastalarda bu teknik öncelikli olarak tercih edilmektedir. Ayrıca şeker hastası olan fazla kilolu hastaların yara yerlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesi açısından bu teknik çok avantajlıdır ve fazlasıyla tercih edilmektedir. Kemik erimesi olan yaşlı hastalarda da teknik başarılı sonuçlar vermiştir.

KOLTUK ALTI KALP AMELİYATININ AVANTAJLARI

 • Kanama riski azdır,
 • Enfeksiyon riski çok düşüktür,
 • Yara yeri küçüktür ve kozmetiktir. Hiç kimse hastanın ameliyat olduğunu fark edemez.
 • Hasta ameliyat sonrası süreçte sırt üstü yatmak zorunda kalmaz, istediği pozisyonda yatabilir.
 • Solunum egzersizleri ve öksürme rahatlıkla yapılır; kemiğin açılma riski bulunmamaktadır.
 • Ameliyat sonrasında hastanın toparlanması çok daha hızlı ve kolay olur.
 • Yoğun bakım ve hastanede yatma süresi diğer operasyonlara göre çok daha azdır. Hasta kısa sürede taburcu olabilir.
 • Kollarını rahatlıkla kullanabilir ve ağır kaldırmakta sıkıntı yaşamaz.
 • Estetik ve psikolojik açıdan hasta sanki hiç ameliyat olmamış gibi hisseder.
 • Hastane çıkışında araba sürebilir ve emniyet kemeri takabilir.
 • Göğse gelebilecek darbelerden kaçınmak zorunda değildir. 

   KOLTUK ALTI KALP AMELİYATI DİĞER YÖNTEMLER KADAR GÜVENİLİR MİDİR? RİSKLERİ VAR MIDIR?

Koltuk altı kalp ameliyatının yüzde yüz güvenilir bir yöntem olduğundan emin olabilirsiniz. Önden ve yandan yapılan ameliyatların riskleri aynıdır. Eğer ameliyatın yapılamayacağı bir durum söz konusuysa cerrah hemen alanı büyütür ve normal giriş yöntemine geçer. Kalp ameliyatlarında risk tamamen kalbin gücü ve ameliyatın gecikmesi ile ilgilidir.

  AMELİYAT NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Op.Dr Mahmut Akyıldız. Bu teknikte kesi göğüs altı bölgesinden değil de koltuk altı bölgesinden yapılır ve kaburgaların arasından girerek, cerrah kalbe ulaşır. Sağ koltuk altı bölgesinden memenin bitim yerine kadar gelen 6-7 santimetrelik bir kesi yapılır ve kaburgaların arasından girilip işlem gerçekleştirilir. Operasyonda herhangi bir kemik kesme işlemi olmaz. Cerrah açtığı küçük kesiden operasyona devam eder. Klasik yöntemden konfor açısından hiçbir farkı olmayacak şekilde ameliyat gerçekleştirilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.