Kekemelik nasıl geçer tedavi yöntemleri nelerdir?

19.03.2021
574
Kekemelik nasıl geçer tedavi yöntemleri nelerdir?

Bireyler arası iletişim dil ve konuşma bozuklukları dendiğinde akla ilk gelen örneklerden bir tanesi kekemeliktir. “Kekemelik nasıl geçer” den önce kekemelik hangi yaşlarda görülür, neden olur gibi sorulara cevap verelim. Kekemelik 2 ile 4 yaşları arasında ortaya çıkar. 2 ile 5 yaşlarına kadar da uzayabilen bir konuşma bozukluğudur. Genellikle bu yaş grubundaki 100 çocuktan 4 ile 5 inde ortaya çıkan bir durumdur. Yapılan araştırmalar ve yapılan gözlemlerde bu yaş grubunda ortaya çıkan kekemelik sorunlarının ilk 6 ay ile 2 yıl içerisinde geçmesi beklenir. Ancak 6 ay ile 2 yıl içerisinde geçmeyen kekemelik sorunlarının mutlaka bir dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmesi ve terapiye alınması uygun olacaktır. 

Kekemelik neden olur?

Kekemelik aslında çok tartışılan ve bilinen bir konu olmasına karşın bugüne kadar nedenleri tam olarak bilinmeyen bir durumdur. Kimileri kekemeliğin korkuya ya da herhangi bir psikolojik travmaya bağlı olarak ortaya çıktığını ileri sürse de yapılan araştırmalar kekemelik nedeninin psikolojik olmadığını ancak kekemelikten etkilenen kişilerinde psikolojik açıdan da etkilendiklerini ortaya koymuştur.  

Yapılan son araştırmalar kekemelik ile beyindeki faaliyet arasında bir farklılaşmanın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kekemelik sırasında insanların sol yarım küre (dil ve konuşmayı kullanmada kullandığımız ) yerine sağ yarım küreyi de kullandıkları bilmekteyiz. Neden olduğu daha halen tam olarak anlaşılamamıştır. 

Kekemeliğin bir başka nedeni kalıtsal özellikler olarak ifade edilmektedir. Gerçekten de kekemelik öyküsü olan bireylerde genellikle ailelerinde de kekemelik öyküsüne sıklıkla rastlanılır ancak bu her kekeme bireyin genellikle kalıtsal kökenli olduğunu söylemek gibi kesin bir yargı söz konusu değildir. Kekemelikle ilgili değişik terapi yaklaşımları vardır. Ancak her yaş döneminin yaklaşımı farklı olmaktadır. Erken dönem kekemelikte yapılacak terapi yöntemleriyle okul çağı ya da yetişkinlikte yapılacak kekemelik uygulamaları birbirinden farklı özellikler göstermektedir. 

Kekemeler şarkı söylerken neden kekelemez?

Kekeleyen kişilerin çoğu, şarkı söylerken kekelemezler. Çünkü, konuşma yetisini beyindeki sol yarım küre üstlenir. Şarkı söyleyen kişilerde ise beynin sağ yarım küresi kullanılır. 

Kekemelik tedavi edilebilir mi?

Evet, kekemelik %100 tedavi edilebilecek bir psikolojik sorundur. Bunun için kekemeliğin alt boyutlarına bakmak lazım. Kekemeliğin 5 tane alt boyutu vardır. 

1-) Düşünce Boyutu

Kekeme bireyler evde tek başına kendi kendine konuşu zaman sorun yaşamaz ama bir kekeme topluluk önünde, kalabalık ortamlarda, otorite karşısında konuştuğu zaman kekeler. Şimdi ilginç tarafı şu evde tek başına konuşuyor ve takılmıyor ama topluluk önünde neden problem yaşıyor. 

Evde bizi denetleyen ve gözetleyen kimse yok. Yani biz evde herhangi bir sosyal baskı hissetmiyoruz ama topluluk önüne çıktığımız zaman hemen beynimize negatif düşünceler geliyor. Takılacağım, kekeleyeceğim, güzel konuşamayacağım, bana gülecekler, mahcup olacağım gibi… Şimdi sevgili okurlar negatif düşünce = negatif davranış. Takılacağım diyen bir kişi kesinlikle ama kesinlikle takılır. Kaçınılmazdır bu. Çünkü, siz beyin programınızı takılmaya göre programlıyorsunuz. İşte kekemelerin birinci yanılgısı bu “negatif düşünce” bu negatif düşüncenin ortadan kaldırılması lazım. Bunun için bir psikiyatriden bilinçsel düşünceler hakkında telkinler alabilirsiniz. 

2-) Nefes Boyutu

Derin bir nefes alın denildiği zaman kekemelerin %99 u göğüs nefesi alırlar. Boyunun altında adem elması denilen bir çıktı vardır. Bu çıkıntının hemen 2 cm altında ses tellerimiz var. Göğüsten nefes aldığımız zaman buradaki ses tellerine bir baskı oluşur. Yani blok oluşuyor. Yani takılıyorsunuz. Yani –kıh –kıh –kıh gibi sesiniz nefesiniz çıkmıyor. İşte bu ikinci etapta doğru nefes alıp vermeyi öğrenmeniz lazım. Doğru nefes nasıl alınır? nereden alınır? nasıl alınır? Kelimenin başında mı alınır? Sonunda mı alınır? ortasında mı alınır? Başında mı verilir? sonunda mı verilir? ortasında mı verilir? gibi bilimsel doğru nefes alıp vermeyi bilmeniz gerekiyor. Aşağıdaki linke tıklayarak doğru nefes alma ve gevşeme egzersizlerini indirebilirsiniz.

3-) Hız Boyutu

Normal insanlarda düşünme hızı ve konuşma hızı paralel gider ama yapılan araştırmalar şunu göstermiş kekemelerin beyni hızlı çalışıyor. Doğal olarak hızlı düşünürler ve genelde kekeme kişiler zekidir. Normal bir insan bir saniyede 5 kelime düşünüyorsa kekeme bir insan 1 saniyede 25 kelime düşünüyor. Bu sebepten kekeleyen insanlar konuşma esnasında daha fazla bocalar, duraksarlar. Bu noktada konuşma hızıyla düşünme hızını birbirine bağdaştırmaya aynı paralel seviyeye getirilmeye çalışılmalıdır. 

4-) Duygu Boyutu

Genelde kekemeler sakin oldukları zaman, mutlu ve huzurlu oldukları zaman güzel konuşurlar. Bunun tam tersi durumlarında korktukları zaman kendilerini baskı altında hissettikleri zaman ve stresli oldukları zaman hemen kekelemeye başlarlar. Gerginlik, korku, sıkıntı, stres duygudur ve yıllardan beri içine atmış ve bastırmıştır. Bilinçaltımız artık bu olumsuz duygularla dolmuştur ve taşmıştır. İşte, bu duyguları temizlemediğiniz müddetçe, duygu kontrolünü öğrenmediğiniz müddetçe kekemeliği tedavi edemezsiniz.  

5-) Travmatik Olaylar

Çocukluk döneminizde yaşamış olduğunuz olumsuz olaylara travmatik olaylar denir. Üç yaşında korktunuz kekeme oldunuz, ilk okula başladınız hocanız sizi tahtaya kaldırdı bir şey sordu takıldınız, size güldüler (kendinizi çok kötü hissettiniz, üzüldünüz) yine sekiz yaşında kaza geçirdiniz, dayak yediniz vs. tüm bu olaylar travmatik olaylardır.

Bu noktada yaşamış olduğunuz kötü hatıraların bilinç altınızdan temizlenmesi lazım. Çünkü, bilinç altınız o olaya benzer bir ortama geçtiğinizde sizi geriyor. Mesela siz yedi yaşında sınıfta konuşurken kekelediyseniz 20-25 yaşlarında üniversitede bir konuşma yapacağınız zamanda bilinç altınız hemen size geçmişte yaşadığınız o kötü tecrübeyi telkin eder. Bu yüzden bu noktada bilinç altınızı temizlemeniz gerekir. Bunun içinde bir psikologdan ya da psikiyatriden destek almalısınız. 

Kekemelik nasıl geçer 

Eğer %100 kekemelikten kurtulmaya çalışıyorsanız yukarıda saydığımız bu beş olayın beşinin de düzeltilmesi gerekir yoksa kekemelikten kurtulmanız zor bir ihtimal olur. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.