Kansızlık için hangi bölüme gidilir

19.03.2021
1.073
Kansızlık için hangi bölüme gidilir

Kansızlık için hangi bölüme gidilir, kansızlık belirtileri nelerdir ?

Demir eksikliği veya B12 vitamini eksikliği nedeniyle anemi yani kansızlık görülebilmektedir. Kansızlık kadınlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Bunun sebebi regl döneminde adet görülmesidir. Eğer dengeli ve yeterli beslenilmezse anemi yaşanabilir.

Kansızlık kendini yorgunluk, bitkinlik, benzin solması, isteksizlik, zihnen yorgunluk, düşünce gücünün zayıflaması, sinirlilik, ani sinir patlamaları, saç dökülmeleri ve unutkanlık gibi şikayetlerle gösterir.

Bu şikayetler bahar yorgunluğu, depresyon veya karaciğer sorunları ile karıştırılabileceğinden gerçek sorunun ne olduğu veya en azından ne olabileceği kan sayımıyla anlaşılır.

Düzenli olarak kansızlık yaşanması dikkate alınması ve önlem alınması gereken bir surumdur. Bu durum hastanın yaşamını olumsuz etkiler, iş başarısını düşürür, sonraki yıllarda başka sorunları da tetikler.

Eğer sizde bu belirtiler var ise aile hekiminize gidip tam kan sayımı yaptırarak kanınızda B12 veya demir eksikliği olup olmadığını anlayabilirsiniz. Alacağınız ilaçları düzenli kullanarak değerlerin normal haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer kansızlık kronik olarak devam ediyorsa ve daha ciddi bir tedaviye gereksinim duyuyorsanız dahiliye uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Kanla ilgili bölüm hematolojidir. Ama hastalar “ Ben de kansızlık var” deyip doğrudan bu bölüme gidemezler. Önce dahiliye doktoruna muayene olmak gerekir. Doktor gerekli görürse sizi hematoloji bölümüne sevk edecektir.

Kansızlık sorunu yaşayanlar dalak, karaciğer gibi sakatatları ve kırmızı eti bolca tüketmelidirler. Bununla birlikte ciddi anemi sorun yaşayan kişilerin ilaç takviyesi olmadan sadece beslenmeyle kansız sorunlarına çare bulmaları mümkün değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.