Kanser Nedir

19.03.2021
1.347
Kanser Nedir

Kanser, hücrelerin kontrolden çıktığı, bölündüğü ve diğer dokuları istila ettiği bir hastalık türüdür. Kanseri olmayan bir insanda hücre bölünmesi kontrol altındadır. Çoğu dokuda, sağlıklı hücreler kontrollü bir şekilde bölünür ve yeni sağlıklı hücreler oluşturmak için kendilerini kopyalar. Kanser ile bu normal hücre bölünmesi süreci kontrolden çıkar. Hücreler doğalarını değiştirir, çünkü genlerinde mutasyonlar meydana gelmiştir. Kanser hücrelerinin tüm alt hücreleri de kanserlidir.

Anormal hücreler istila etmez, ancak orijinal dokusunu böler ve şişirirse, buna “kanser” denmez. Tümör denir. Tümörler genellikle yaşam için bir tehlike oluşturmaz, çünkü bunlar kesilebilir. Bununla birlikte, bazı tümörler kesilemedikleri yerlerde ortaya çıkar ve ölümcül olabilir. Bazı beyin tümörleri bu tiptedir.

Kanserin semptomlarına diğer dokuları istila eden kanserli hücreler neden olur. Buna metastaz denir. Metastaz, kanser hücrelerinin kan dolaşımı veya lenfatik sistem içinde hareket ettiği bir işlemdir. Bu olduğunda, bir kişinin kanseri vücudu boyunca yayılabilir. Sonunda bu diğer dokular da işe yaramaz ve tüm vücut kötüleşmeye başlar ve kişi ölebilir.

Kanser, herhangi bir yaşta herhangi birini etkileyebilir. Çoğu kanser türünün, yaşlandıkça insanları etkileme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, bir insanın DNA’sı yaşlandıkça, DNA’larının zarar görmesine neden olabilir ya da geçmişte meydana gelen hasar daha da kötüleşebilir. Yaşlı erkeklerden ziyade genç erkeklerde daha sık görülen bir kanser türü testis kanseridir (testislerin kanseri).

Kanser, gelişmiş ülkelerde en büyük ve en çok araştırılan ölüm nedenlerinden biridir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.