KALP KASI ÖLÜRSE;VÜCUT ONU YENİLEYEMEZ! BU NEDENLE ÖNLEYİCİ KARDİYOLOJİ DİYORUZ!

İstanbul’un tanınmış Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk uyardı; kalp hastalıklarından korunmak için çaba harcamak çoğu insanın düşündüğünden çok daha  önemlidir.

18.04.2022
782
KALP KASI ÖLÜRSE;VÜCUT ONU YENİLEYEMEZ! BU NEDENLE ÖNLEYİCİ KARDİYOLOJİ DİYORUZ!

İstanbul’un tanınmış Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk uyardı; kalp hastalıklarından korunmak için çaba harcamak çoğu insanın düşündüğünden çok daha  önemlidir.

Çünkü kalbimizin kendini onarma yeteneği son derece kısıtlıdır. Örneğin kalp krizi geçiren kişinin hasar görüp ölen kalp kası hücrelerinin yeniden dirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kalbin fonksiyonlarında meydana gelen kayıp çoğu zaman kalıcıdır.

Benzer bir şekilde kalp kapak hastalıklarında da kapağın kaybedilen esnekliği, fonksiyonu ve bu duruma bağlı olarak kalbin geometrisinde meydana gelen olumsuzluklar çoğu zaman geri döndürülemez.

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk

Bu nedenle iş işten geçmeden kalp dostu yaşam alışkanlıkları kazanılmalıdır. Çünkü bu faydalı alışkanlıklar hem sizi kalp hastası olmaktan koruyacak hem de hayat kalitenizi ve uzun yıllar sağlıklı bir ömür sürme ihtimalinizi artıracaktır.

Bizi takip edenler ve hastalarımız biliyor ancak yine de tekrar edeceğim.

LÜTFEN

Gecenin karanlık saatlerinde minimum 7-8 saat kadar uyuyarak dinlenmeye çalışın.

Haftanın en az 5-6 günü 1 saat kadar tempolu yürüyüşler ve esneme hareketleri yapın.

Temiz hava soluyun, her gün yarım saat kadar güneş ışığı görmeye çalışın.

Acıkmadan saati geldi diye sofraya oturmayın.

Taze meyve sebze ağırlıklı, antioksidanlar açısından zengin gıdalarla beslenmeye çalışın.

Pastane ürünlerinden, tatlılardan, mutlak tuzlu ürünlerden, raf ömrü uzasın diye içine koruyu madde eklenmiş rafine gıdalardan uzak durun, en azından sınırlayın.

Diyetinizi balık, balık yağı, zeytin, kuruyemiş gibi faydalı tohumların kendisi ve yağları ile zenginleştirmeye çalışın.

Sigaranın dumanında bile durmayın.

Psikolojik stresinizi yönetmeyi öğrenin, yaşantınızla ilgili problemlerinizi halının altına süpürmeden çözmeye çalışın, gerekiyorsa bu konuda profesyonel destek alın.

Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırın ve eğer yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, obezite ve benzeri kronik bir hastalığınız var ya da saptanırsa ise hekim takibine girerek bu hastalıklarınızı kontrolünüz altında tutmaya çalışın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.