Kadınları Daha Fazla Etkileyen Hastalıklar Nelerdir?

Kadınları daha fazla etkileyen hastalıklar nelerdir? Sağlık sorunları erkek ve kadınları farklı şekillerde etkileyebilir.

13.10.2021
655
Kadınları Daha Fazla Etkileyen Hastalıklar Nelerdir?

Kadın ve erkek biyolojisi farklılık göstermektedir. Bu yüzden bazı hastalıklar kadınları daha fazla etkileyebilir.

Kadınları daha fazla etkileyen hastalıklar nelerdir? Sağlık sorunları erkek ve kadınları farklı şekillerde etkileyebilir. Bazı hastalıklar kadınların daha fazla etkilendiğini gözler önüne seriyor. Uzmanlar kadın ve erkeklerin farklı üreme organlarına sahip olması hastalıkların seyrinin de değişmesine neden olduğunu aktardı.

Kemik Erimesi

Kadınların kemik kütle yoğunluğunun erkeklere göre daha düşük olması kemik kaybının artmasına neden oluyor. Bu durum kadınları osteoporoz açısından riskli gruba sokuyor. Genç yaştaki kadınlarda yumurtalık yetmezliği ya da erken menopoz kemik kaybının daha da ilerlemesine neden oluyor.

Kalp Hastalığı Belirtileri - Prof.Dr.Vedat BAKUY
Kalp Krizi riski

Kalp Krizi

Menopoz döneminden sonra östrojen hormonu düşüyor. Bu durum kalp krizi riskinin artmasına neden oluyor. Bu zamanlarda kadınlarda şiddetli göğüs ağrısı ya da düzensin kalp atışları ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman hekime başvurmanız gerekiyor. Hormonlar ve vücut yapısı nedeniyle hastalıkların bir bölümü kadınları daha fazla etkileyebiliyor. Hastalık riskini en aza indirmek için sağlıklı beslenmek gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.