Kadınlarda Neden Vajinal Kaşıntı Olur?

Kadın vücudunun en hassas bölgelerinden biri olduğu gibi vajinal kaşıntı da en çok görülen sorunlardan biridir. Vajinal kaşıntının nedenleri ve tedavisi detaylıca aktarılmıştır.

14.03.2023
800
<strong>Kadınlarda Neden Vajinal Kaşıntı Olur?</strong>

Kadın vücudunun en hassas bölgelerinden biri olduğu gibi vajinal kaşıntı da en çok görülen sorunlardan biridir. Vajinal kaşıntının nedenleri ve tedavisi detaylıca aktarılmıştır. Vajinal kaşıntının görülmesinde çok çeşitli sorunlar vardır. En önemli nedenleri ise bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanım sonucunda vajinada bulunan yararlı bakterilerin ölmesidir. Buna yönelik olarak vajinada mantar ya da zararlı bakteriler de oluşabilir.

Vajinal Kaşıntıyı Hızlandıran Sebepler

Vajinada sorun oluştuktan sonra vajinal kaşıntıyı hızlandıran sebepler de kişilerin göz önünde bulundurması gereken durumlar arasında yer alır. Naylon iç çamaşırları kullanıldığı zaman vajinal bölge terler. Buna yönelik olarak da mantar ya da bakteri üremeye başlar. Bu nedenle kişilerin pamuklu iç çamaşırının kullanması gerekir. Hormonal değişiklikler oluştukça mantar üremeye başlar. Menopoz da bu hormonal değişikliklerin başında yer alır. Zayıf bir bağışıklık sistemi de aynı şekilde mantar enfeksiyonuna zemin hazırlamaktadır. Bu anlamda bağışıklık sistemini yüksek tutmak önemlidir. Aylık görülen menstruasyon döngüsünde vajinal kaşıntılar görülebilir. Vajinanın sık sık temizlenmesi, temizlikte duş jeli ya da sabun kullanımı da vajinanın pH dengesini bozar. Bu durumda da vajinada kaşıntı görülebilir.

Vajinal Kaşıntı Tedavisi

Vajinada görülen kaşıntı bir süre sonra kişileri rahatsız etmeye başlar. Hatta fazla kaşınma sonucunda tahriş ya da kanama gibi durumlar da görülebilmektedir. Vajinal kaşıntı tedavisi için ilk olarak altta yatan belirtiler tespit edilmelidir. Kimyasal yüzünden bir tahriş mevcutsa, bu kimyasalların kullanımı kesildiğinde kaşıntı geçer. Eğer vajinada herhangi bir bakteriyel oluşum ya da cinsel yolla bir hastalık bulaştıysa bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Cilt hastalığı olduğunda sistemik anti- inflamatuar ya da tropikal ilaçlar kullanılır. Menopoz nedeniyle oluşan kaşıntılarda genelde hormonal tedaviler uygulanır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.